#278 Sekret panny Elizy – Annabel Abbs

Panna Eliza jest poetką i pragnie wydać swój tomik poezji. Niestety wydawnictwo chce, aby ta stworzyła coś bardziej praktycznego. Według nich w XIX wieku pisanie wierszy przez kobiety nie znajdzie aprobaty. Zapadła decyzja, aby była to książka kucharska, choć Eliza jest sceptycznie nastawiona, ponieważ nigdy wcześniej nie przebywała zbyt długo w kuchni. Jednak z upływem czasu kobieta zakochuje się w gotowaniu i znajduje w niej swoją pasję, a przy książce pomaga jej Anna, biedna dziewczyna, która nie miała z czego utrzymać niezdatnych do pracy rodziców, a która z kolei kocha gotowanie. Gdy dwie kobiety połączą wspólne siły, nie tylko powstanie niejedno dzieło sztuki, ale także piękna, prawdziwa przyjaźń.

Kuchnia, która wypełnia się zapachem cynamonu i świeżo pieczonego chleba. Staromodne czajniki, kolorowe fartuszki, rozsypana mąka i galaretka z rajskich jabłuszek. Czy Wy czujecie ten klimat? Bo moje zmysły szaleją!

Poezja o gotowaniu pisana prozą. Ta książka powinna trafić do każdej osoby, która uwielbia spędzać czas w kuchni! Miłość do gotowania obecna jest w każdym zdaniu. Nie dość, że bohaterki tworzyły pachnące i smaczne dania, to jeszcze w tle mamy przyjaźń dwóch kobiet, które pochodzą z zupełnie innych światów. Bardzo jestem ciekawa ostatecznej wersji książki kucharskiej autorstwa panny Elizy. Wierzę, że by mnie zachwyciła!

Dodam jeszcze, że jest to powieść oparta na faktach, inspirowana postacią Elizy Acton, autorki bestsellerowej książki kucharskiej.

Podsumowując, nie polecam zasiadać do lektury z pustym brzuchem. Sposób, w jaki opisywane są potrawy, ich przygotowania, powodują, że na samą myśl cieknie ślinka. Eliza Acton była ogromną inspiracją dla kucharzy, a jej przepisy były przystępne dla każdej pani domu. Uważam, że Autorka miała wspaniały pomysł na fabułę tej książki, a połączenie fikcji z faktami sprawiło, że powstała fantastyczna powieść! Przenieście się do kuchni panny Elizy i poznajcie te cudowne smaki i aromaty wydobywające się z gotujących się garnków!

mando
Recenzja: Sekret panny Elizy - Annabel Abbs

Tytuł: Sekret panny Elizy

Tytuł oryginalny: Miss Eliza’s English Kitchen

Autor: Annabel Abbs

Wydawnictwo: MANDO

Data wydania: 09-03-2022

Przekład: Jolanta Kozak

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2