#275 Zamknij wszystkie drzwi – Riley Sager

Jules Larsen ma za sobą kiepski czas. Tego samego dnia traci pracę i przyłapuje chłopaka na zdradzie. Nie ma co ze sobą począć, dlatego postanawia przekoczować u koleżanki. Wie, że nadużywa jej gościnności, dlatego też usilnie szuka pracy. W jej ręce wpada dziwne ogłoszenie o posiadłości Bartholomew. Jest to miejsce owiane dużą tajemnicą, mieszkanie, na które czeka się latami, a i tak jest zbyt drogie, by je wynająć. Praca Jules miałaby polegać na opiece nad jednym z mieszkań. Nie może ono stać puste, ponieważ niszczeje. Panuje tam jednak kilka zasad, których trzeba przestrzegać, na przykład nie można zapraszać gości, ponieważ lokatorzy cenią sobie prywatność. Jednak zapłata jest obiecująca, bowiem za trzy miesiące mieszkania w apartamencie 12A, dziewczyna dostanie 12 tysięcy dolarów. Wszystko układa się dobrze, dopóki w tajemniczych okolicznościach nie znika opiekunka mieszkania pod nią – 11A, Ingrid.

Pomysł na fabułę jest interesujący – młoda dziewczyna, bez rodziny, pracy, oszczędności, mieszkania i świeżo po zakończeniu związku. Czyli jednym słowem osoba, która stoi na życiowym zakręcie.

Co prawda liczyłam, że akcja będzie bardziej rozbudowana i napięta, że wzbudzi we mnie nieco więcej emocji. Jednak chyba nie wystarczy stworzyć tajemniczej otoczki – owiany złą grozą budynek, duszna atmosfera, niepokój, dziwne zasady, lokatorzy którzy oczekują prywatności i wszechobecne tajemnice, by stworzyć thriller idealny. Początek był fenomenalny, bardzo wciągający, a krótkie rozdziały sprawiły, że chciałam więcej. Później stało się coś dziwnego i momentami wiało nudą, by pod koniec znów wybuchły fajerwerki. Chociaż nie ukrywam, że finał trochę mnie rozczarował. Nie mam porównania do poprzedniej książki Autora – która zbierała same świetne opinie – ponieważ jeszcze jej nie czytałam, natomiast tutaj czegoś mi zabrakło. Może Autor zawiesił sobie zbyt wysoką poprzeczkę po bardzo udanym debiucie. Przeczytajcie i sami oceńcie!

Polecam Wam również audiobook, w którym lektorem jest Katarzyna Kropidłowska, a którego ja przeplatałam wraz z książką papierową. Bardzo przyjemnie się słuchało, a dzięki takiemu rozwiązaniu pochłonęłam książkę znacznie szybciej.

audioteka
Recenzja: Zamknij wszystkie drzwi - Riley Sager

Tytuł: Zamknij wszystkie drzwi

Tytuł oryginalny: Lock every Door

Autor: Riley Sager

Wydawnictwo: Mova

Data wydania: 23-03-2022

Przekład: Ryszard Oślizło

Moja ocena: 7,5/10

 

 

 

podpis2