#274 Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie – Kelly Barnhill

Dziewięć opowiadań napisanych przez Kelly Barnhill, dotąd znaną jako Autorkę opowiadań dla dzieci. Wszystkie opowiedziane w innym tonie, choć w każdym z nich dominuje kobieta. Łączy je mrok, tajemnica oraz świat na granicy fikcji i rzeczywistości. Osiem z nich krótkich, natomiast ostatnie jest najobszerniejsze i jednocześnie najbardziej osobliwe. W niektórych opowiadaniach znajdziemy brutalność, w innych natomiast dominuje niedomówienie, w którym to Czytelnik snuje domysły.

Zwykle nie biorę się za opowiadania, ponieważ zawsze czuję niedosyt, gdy to dobiega końca. Do tej książki skusiła mnie piękna, czarno-złota okładka, która przedstawia na pierwszy rzut oka ważkę. Po przyjrzeniu się bliżej możemy jednak dostrzec dziewczynę z bardzo długimi włosami, zaplecionymi w warkocz. Uważam, że ta grafika świetnie pasuje do opowiadań, które znajdują się w środku książki.

W przypadku opowiadań grzechem byłoby zdradzać ich fabułę. Mogę Wam jedynie polecić ich lekturę, jeżeli macie ochotę na coś innego, mrocznego i osobliwego. Nie jest to pozycja na jeden wieczór, bo choć opowiastki są krótkie, warto się nad nimi trochę zastanowić i podelektować pięknym językiem, jakim zostały one napisane. Każda historia zostawia coś w głowie. Dotyczą miłości, porzucenia i śmierci. Polecam wszystkim spragnionym magii!

literackie
Recenzja: Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie - Kelly Barnhill

Tytuł: Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie  

Tytuł oryginalny: Dreadful Young Ladies and Other Stories

Autor: Kelly Barnhill

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 09-02-2022

Przekład: Katarzyna Makaruk

Moja ocena: 6/10

 

 

 

podpis2