#267 Pod skórą – Gunnar Kaiser

Jonathan Rosen jest studentem. Pewnego dnia spotyka starszego mężczyznę, Josefa, który zostaje jego przyjacielem i mentorem. Jonathan dzięki niemu wkracza w świat literatury, kobiet, zmysłowości i rozpusty. Znajomość mężczyzn się pogłębia, aż w końcu przychodzi moment, w którym przeszłość starszego człowieka wychodzi na jaw, a jest ona nieco inna, niż wcześniej ją przedstawiał.

Nie jest to typowy thriller z utartym schematem, przebiegłą intrygą i wstrząsającym finałem. Są różne rodzaje książek. Łatwe i trudne w odbiorze. Ta właśnie należy do tych trudnych, ponieważ zamiast akcji mamy do czynienia z wyrafinowaną i rozbudowaną opowieścią, w której można się zaczytywać godzinami. Głównym wątkiem powieści jest poszukiwanie książki idealnej przez Josefa, a staje się to jego niemalże obsesją. Literatura przejmuje stery nad jego życiem, a bohater oddycha tylko dzięki rozmyślaniom na temat książek.

Jest to przerażająca opowieść człowieka, który w pogoni za swoją obsesją nie cofnie się przed niczym. Idealnie przedstawiony obraz człowieka popsutego, zagubionego i niereformowalnego. Bohater, który popełnia zbrodnię, jaką jest morderstwo, by wykorzystać skórę ofiary do stworzenia obwoluty na książkę. Owy mężczyzna głęboko pod skórą ma zakorzenione mroczne pragnienia, które pchają go na skraj przepaści moralnej.

Jest to idealna pozycja dla miłośników „Pachnidła”, ponieważ znajdziemy tutaj wiele wspólnych mianowników. Konstrukcja powieści, kreacja bohaterów, obsesja która niszczy człowieka. Ja z tą książką spędziłam długie godziny, ponieważ nie mogłam przez nią przebrnąć. Rozwlekłe opisy miejsc, myśli bohaterów uczyniły fabułę niezbyt interesującą, spowalniając akcję i nudząc Czytelnika.  Zwykle nie narzekam w thrillerach na takie zabiegi, ponieważ mają one swój cel, a na koniec zwykle jest mocny finał. Tutaj tego nie odkryłam, czegoś mi zabrakło. Nie znalazłam nutki thrillera, którego szukałam. Raczej zaklasyfikowałabym tę powieść jako literaturę piękną z duszną atmosferą tajemnicy. Darzę książki miłością, jednak taka obsesja i sama postać bibliofila trochę mnie przeraża. Mam nadzieję, że gdy skusicie się na tę książkę, odkryjecie w niej to, czego nie zdołałam zrobić ja. Niemniej jednak, przekonajcie się sami!

wab
Recenzja: Pod skórą - Gunnar Kaiser

Tytuł: Pod skórą

Tytuł oryginalny: One by One

Autor: Gunnar Kaiser

Wydawnictwo: W.A.B.

Data wydania: 23-02-2022

Przekład: Barbara Niedźwiecka

Moja ocena: 5/10

 

 

 

podpis2