#263 Sekretne życie Grety O. – Cary Fagan || PREMIEROWO

Hartley czuje się samotny i niezauważony przez bliskich. Rodzice są zaoferowani ucieczką najstarszego syna i nic poza tym tematem nie zajmuje ich uwagi. Siostra jest uszczypliwa, a młodszy brat jest zbyt mały, by mógł dotrzymać mu towarzystwa. Bardzo brakuje mu towarzystwa starszego brata, na którego zawsze mógł liczyć. Na domiar złego najlepszy przyjaciel traktuje go jak powietrze. Dodatkowo zbliża się koniec szkoły podstawowej, także na Hartleya czeka napisanie dużego projektu, który ma odpowiedzieć na pytania: Co go interesuje? Czym chce się zajmować w przyszłości? Niestety chłopczyk jest zagubiony i nie ma nawet cienia pomysłu, o czym mógłby napisać.

Greta także nie ma łatwo. Jej rodzice się rozwiedli, dlatego dziewczyna spędza trochę czasu w domu ojca, trochę w domu matki. Jeden jest domem weekendowym, drugi tygodniowym. Nietypowa uroda dziewczyny sprawia, że jest ona obiektem kpin dziewczyn ze szkoły, które wykorzystują każdą okazję, by jej dokuczyć. Greta jest typem artystki. Wpadła na genialny pomysł – wykonuje własnoręcznie kolorowe kartki i zostawia je w różnych miejscach w mieście. Może ktoś je znajdzie i komuś się spodobają jej prace? Może to będzie ktoś, kto zrozumie ich przesłanie.

„Kiedy ja idę w górę, ty idziesz w dół. Kiedy ja idę w dół, ty idziesz w górę. Dlaczego nie możemy iść w tym samym kierunku?”

Podsumowując, jest to lekka, krótka, jednak bardzo wartościowa lektura dla młodzieży. Młodzi ludzie, czytając tę pozycję, mogą wiele z niej wynieść i czerpać z niej wiele rad i wskazówek. Myślę, że mogą również mocno utożsamiać się z bohaterami, którzy są bardzo realistyczni i przeżywają mnóstwo rozterek. Fabuła jest niecodzienna, bardzo oryginalna i niesamowicie przypadła mi do gustu! Świetnie bawiłam się razem z Hartleyem, wspólnie z nim szukając zagubionych karteczek Grety O.

Dodam tylko, że okładka książki jest piękna, wiosenna i optymistyczna, co sprawia, że przyciąga wzrok, a w środku znajdziemy wykonane przez Gretę karteczki, czym jestem zachwycona! Kreacja bohaterów również jest na dobrym poziomie.

Historia daję nadzieję na rozwiązanie wszelkich problemów, jeżeli tylko otworzymy się na rozmowę z drugim człowiekiem. Polecam wszystkim!

literackie
Recenzja: Sekretne życie Grety O. - Cary Fagan

Tytuł: Sekretne życie Grety O.

Tytuł oryginalny: The Collected Works of Gretchen Oyster

Autor: Cary Fagan

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 23-03-2022

Przekład: Maria Jaszczurowska

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2