Trzy kobiety – żona, siostra i kochanka połączone losem z jednym mężczyzną. Ignacym Lubowidzkim, który piastował wysokie stanowisko. Był mężem stanu, posłem na sejm II Rzeczypospolitej. Był to człowiek apodyktyczny, nieczuły i władczy.
Dwudziestolecie międzywojenne to trudny czas szczególnie dla kobiet. Pełen mężczyzn, którzy pragnęli władzy i wyższości nad płcią piękną. To w głównej mierze od nich wszystko zależało i sprowadzało się to często do ubezwłasnowolnienia kobiet. Na szczęście nie wszystkie się na to godziły i choć się bały, mężnie walczyły o swoje prawa.
„Ile jest warte ludzkie życie? Tyle co bezbarwna kropla deszczu, spływająca po maleńkim okienku więziennej celi? A ile warte są ludzkie uczucia? Te wszystkie rozedrgane porywy serca, tęsknoty, burze zmysłów? Czym były? Historią jednego, nieważnego istnienia? Czy fundamentem, na którym budowano świat? A współczucie? Czym naprawdę było? Wyrzutem sumienia?”
Rozalia jest wdową po Ignacym. To silna postać kobieca, która potrafi o siebie zadbać. Nie brakuje jej odwagi i determinacji. W potrzebie, nieoczekiwanie, rękę do niej wyciąga ciotka Klara, a także nieocenioną pomoc otrzymuje od siostry męża, Ady. Jest jeszcze Zuzanna, kochanka, którą Ignacy ukrywał przed światem. Jego obecność przyniosła na świat nieślubne dziecko. Gustaw, brat mężczyzny, który jest lekarzem, jak cień jest obecny w życiu każdej z kobiet.
Gdybym miała opisać jednym słowem o czym jest ta powieść, powiedziałabym, że o miłości. Znajdziemy tutaj różne jej postacie – przede wszystkim jest to uczucie wyniszczające i destrukcyjne. Takie, które doprowadza do ran cielesnych i duchowych. Mamy do czynienia również z miłością namiętną, gorącą i ociekającą pożądaniem. Na koniec jest również miłość matczyna, opiekuńcza, największa. Oczywiście jest to również opowieść o sile, wielkiej odwadze i pragnieniu odnalezienia siebie.
Siła kobiet sprawiła, że byłam dumna z kobiet, które znalazły w sobie odwagę, by zawalczyć o siebie. I chociaż były tłamszone z każdej możliwej strony i brakowało im wsparcia, zwyciężyły. Choć realia osadzone w dwudziestoleciu międzywojennym, w dzisiejszych czasach mają duże znaczenie i ponadczasowy przekaz. Jestem wdzięczna, że ja, kobieta, mogę żyć w lepszych czasach, choć niekoniecznie łatwiejszych. Polecam!
Tytuł: Siła kobiet
Autor: Barbara Wysoczańska
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 23-02-2022
Moja ocena: 8/10