#258 Ostatnie piętro – Louise Candlish

Ellen to kobieta jakich wiele. Troszczy się o swoje dzieci jak każda matka, czasem będąc wręcz przewrażliwioną. Dlatego też, gdy w pobliżu Lucasa zaczyna kręcić się Kieran, kobieta jest bardzo niezadowolona. I ma ku temu powody, ponieważ ten sprowadza jej syna na złą drogę. Narkotyki, alkohol, imprezy, złe oceny w szkole i w końcu jazda samochodem, która kończy się tragicznym wypadkiem, w którym ginie Lucas.

Dwa lata więzienia. To za mała kara jak dla mordercy. Gdy chłopak wychodzi na wolność, Ellen nie może przejść do porządku dziennego. Pragnie zemsty. Do czego jest zdolna matka, by pomścić swojego syna?

Ostatnie piętro określane jest jako thriller psychologiczny. Na oczach matki spokój rodzinny zostaje zniszczony jak domek z kart. Jej syn dorasta, wymyka się spod jej kontroli rodzicielskiej. Kobieta nie wie co robić, by „odzyskać” syna. Gdy ten idzie na studia i wyprowadza się z rodzinnej miejscowości, na jakiś czas Ellen się uspokaja. Jednak to nie trwa długo, bowiem chłopcy ciągle utrzymują kontakt. Z jednej strony udziela nam się strach głównej bohaterki, z drugiej zaś widzimy jej zachowanie i potrzebę kontroli syna. Chwilami Czytelnik może mieć odczucie, że to właśnie ona jest tym „złym” bohaterem książki.

Głównym narratorem jest Ellen i to z jej perspektywy poznajemy bieg wydarzeń. Gdy do głosu zostaje dopuszczony Vic, dochodzimy do pewnych wniosków, a w głowie rodzą się pytania: Czy ta kobieta przypadkiem nie myli bezpieczeństwa z kontrolą? Czy ona nie przesadza w pewnych kwestiach? A może to jej nadopiekuńczość sprawiła, że Lucas chciał się wyrwać z domu i wpadł w ramiona Kierana?

Książka zbiera bardzo skrajne opinie i po części zgadzam się z każdą z nich. Bardzo trudno mi ją ocenić, ponieważ początkowo nie mogłam się w nią wgryźć. Brak jakiejkolwiek akcji, rozwleczone opisy i dość nudni bohaterowie nie zachęcali. W pewnym momencie jednak wkręciłam się w akcję, a sama książka wzbudziła we mnie cały szereg emocji. Do samego końca tli się jednak niepewność, bowiem nigdy nie dowiemy się, co stało się owego feralnego wieczoru. Dlaczego Kieran nie starał się ratować przyjaciela? No i czy mówi prawdę? Sięgnijcie i oceńcie sami! Mam nadzieję, że fabuła wciągnie Was na tyle mocno, jak mnie!

muza
Recenzja: Ostatnie piętro - Louise Candlish

Tytuł: Ostatnie piętro

Tytuł oryg.: The Heights

Autor: Louise Candlish

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 12-01-2022

Przekład: Beata Słama

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2