#251 Sofia, dziewczyna z kościanego domu – Kiran Millwood Hargrave || PRZEDPREMIEROWO

Siena opustoszała przez pandemię ospy, a młodszy brat Sofii miał ogromne szczęście, że wyzdrowiał. Ich matka posiada ozdrowieńcze moce, co oznacza, że mały nie tylko wyszedł z choroby, ale także nie została na nim żadna blizna, przypominająca tę okropną chorobę. Kobieta jest także utalentowaną rzeźbiarką kości, tworzącą drobne przedmioty.

„Miłość to niebezpieczna siła(…) Sprawia, że stajemy się samolubni i przestajemy dostrzegać innych.”

Miasto cierpi również na niedobór wody, niosąc ze sobą choroby i śmierć. Sofia, wraz z braciszkiem i mamą, a także wroną Korvitem, mieszkają na terenie klasztoru. Są bezpieczni dzięki sporej odległości od miasta, a także dostępowi do czystej wody.

Spokojne jak dotąd życie dzieci zakłóca wizyta tajemniczego klienta matki, po której wszystko się zmieni.

Sofia i Ermin są totalnymi przeciwieństwami. Dziewczynka jest żądna przygód, ciekawa co dzieje się za murami ich miejsca zamieszkania, natomiast chłopiec, po niedawnym starciu ze śmiercią, jest ostrożniejszy, choć nad wyraz błyskotliwy. Bardzo spodobały mi się kreacje głównych bohaterów, a pomysł kompana-ptaka aż sama zazdroszczę!

Ta powieść łączy w sobie gotyckie i baśniowe obrazy, mrok, przemoc i motyw śmierci. Bardzo przypadło mi do gustu takowe połączenie. Siena wraz ze swoimi tajemniczymi jaskiniami, katedrami i gajami oliwnymi dopełnia obraz enigmatycznej atmosfery, a praca matki dzieci wzmacnia element fantazji.

Sofia, dziewczyna z kościanego domu opowiada przede wszystkim o nierozerwalnych więzach rodzinnych i o tym, ile jesteśmy w stanie poświęcić dla najbliższych. Oczarowała mnie ona swoim baśniowym klimatem, który niesamowicie kontrastował z mrocznym światem za murami bezpiecznego azylu domowego. Bardzo mocno polecam zarówno młodszym, jak i starszym Czytelnikom!

literackie
Recenzja: Sofia, dziewczyna z kościanego domu - Kiran Millwood Hargrave

Tytuł: Sofia, dziewczyna z kościanego domu

Tytuł oryg.: A Secret of Birds & Bone

Autor: Kiran Millwood Hargrave

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 23-02-2022

Przekład: Maria Jaszczurowska

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2