#250 Anioł z Warszawy. Historia miłości i bohaterstwa Ireny Sendlerowej – Lea Kampe

Ireny „Jolanty” Sendlerowej chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Ta niesamowita dziewczyna przyczyniła się do uratowania ogromnej ilości żydowskich dzieci, a także dorosłych, przed śmiercią, kosztem własnego życia. Pragnęła także wolności dla wybranka życia – Adama, choć ten nie chciał nawet słyszeć o ucieczce bez matki, która wcale uciekać nie chciała. Czy zmieniła zdanie?

Irena oczywiście nie działała sama. Akcje, w których brała udział, wymagały konspiracji znacznej liczby osób. Posiadała swoją siatkę przemytniczą. I tutaj muszę podkreślić, iż w większości to właśnie kobiety nadstawiały karku, by chronić słabszych. Te właśnie kobiety stały się symbolem. Pomimo strachu o własne życie, nade wszystko pragnęły uratować niewinne dzieci. Sendlerowa jest wielką inspiracją. Do czego? Do walki o własne życie, ale także tych słabszych. Czy w dzisiejszych czasach bylibyśmy gotowi na altruizm, jakim wykazała się główna bohaterka? Kto z Was naraziłby własne życie, by ratować innych?

„- Często zadaję sobie pytanie skąd ty czerpiesz tę swoją siłę. Zawsze myślałem, że to ja jestem silny. Ale w porównaniu z tobą jestem niczym. Jak ty to robisz? Bez przerwy walczysz i walczysz. I nigdy się nie poddajesz.”

Anioł z Warszawy to historia, która bazuje na biografii Ireny Sendlerowej. Ta kobieta reprezentuje siłę i odwagę, a jej postawa i zaangażowanie wpłynęły na dalszy bieg historii.

Głównym wątkiem jest również wielka miłość Ireny i o ile naprawdę uwielbiam takie historyczno-miłosne wątki, ten nieszczególnie przypadł mi do gustu. Sama postać Adama do mnie nie przemówiła. Ten mężczyzna nie emanował siłą i bohaterstwem, dawał raczej marne wsparcie silnej i niezależnej Sendlerowej. U tej dwójki to raczej postać kobieca przewyższa męską. Pomijając ten wątek, opowieść o działalności konspiracyjnej, by uratować jak najwięcej ludzkich istnień, była wystarczająca, by określić tę książkę jako bardzo dobrą.

Podsumowując, uważam, że Autorka miała bardzo trudne zadanie, aby w sposób obiektywny i nieprzesłodzony odzwierciedlić nastroje, jakie panowały w tych trudnych czasach II wojny światowej. A jak się spisała? Według mnie celująco! A Wy jak ocenicie?

znak literanova
Recenzja: Anioł z Warszawy. Historia miłości i bohaterstwa Ireny Sendlerowej - Lea Kampe

Tytuł: Anioł z Warszawy. Historia miłości i bohaterstwa Ireny Sendlerowej

Tytuł oryg.: Der Engel von Warschau. Irena Sendler – Für die Rettung der Kinder riskierte sie ihr Leben

Autor: Lea Kampe

Wydawnictwo: Znak Literanova

Data wydania: 17-01-2022

Przekład: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Moja ocena: 8,5/10

 

 

 

podpis2