#245 Cuda codzienności – Maria Paszyńska

W wigilijną noc w dramatycznych okolicznościach rodzi się piękny, niebieskooki chłopiec. Choć los nie jest dla niego łaskawy od samego początku, dziecko dorasta w otoczeniu bliskich, czując ich miłość. Chłopiec wyrasta na dojrzałego i pojętnego młodego człowieka. Ma mocno sprecyzowane plany na przyszłość i wie, że wieś, w której dorastał, nie daje mu pełni szczęścia.

Autorka ukazuje nam zwyczaje, tradycje małej, przedwojennej polskiej wsi. Widzimy, jak one zmieniają się na przestrzeni lat, a święta są tutaj jedynie tłem do wydarzeń. To magiczny czas, w którym każdy zwalnia, docenia bliskich, odrywa się od problemów. Pomimo wielu smutków, które dopadają bohaterów, spotyka ich także wiele ciepła i radości.

Akcja rozpoczyna się w latach 1863, a my śledzimy losy trzech pokoleń. Spoiwem jest właśnie Wigilia, gdzie w tę magiczną noc dzieją się prawdziwe cuda.

Powieść zdecydowanie stawia na rodzinę, która daje bezpieczeństwo, poczucie przynależności i bezgraniczną miłość. W bardzo szczegółowy sposób przedstawione są tutaj zwyczaje wspominanego regionu. Zmusza do refleksji i pokazuje, że cuda zdarzają się częściej, niż je zauważamy. Pomimo czarnych chmur nad naszymi głowami, warto mieć nadzieję na lepsze jutro! Polecam!

książnica
Recenzja: Cuda codzienności - Maria Paszyńska

Tytuł: Cuda codzienności

Autor: Maria Paszyńska

Wydawnictwo: Książnica

Data wydania: 27-10-2021

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2