#230 Jestem córką szejka – Laila Shukri

Córki szejków żyją w bogactwie i przepychu. Są otoczone służbą i mieszkają w pałacach. Ich życie przypomina piękną bajkę, w której brakuje trosk i zmartwień. Noszą najlepsze ubrania, buty i torebki. Wakacje spędzają w najbardziej ekskluzywnych miejscach świata. Na urodziny dostają dzikie zwierzęta, takie jak białe lwy czy tygrysy, które stają się domowymi pupilami. Kupują samochody z limitowanych serii. Czy to nie brzmi jak piękny sen? A jak to wygląda w rzeczywistości?

Laila Shukri tym razem skupia się na córce swojej najlepszej przyjaciółki. Amira pochodzi z wpływowej, arabskiej rodziny. Dziewczyna wiedzie luksusowe życie w Dubaju, a jej nastoletnią głowę przepełnia mnóstwo marzeń. Jednym z nich są studia w Londynie. Niestety przez jedno potknięcie jej plany mogą pójść w zapomnienie. Konserwatywni rodzice zaczynają rozważać małżeństwo z bogatym kuzynem i to w momencie, gdy serce Amiry zaczyna bić dla pewnego Syryjczyka…

„Wymienialiśmy się uśmiechami. I czymś więcej, czymś, co tylko my potrafiliśmy zrozumieć. I poczuć. To coś dodawało mi sił. Sprawiało, że radośnie patrzyłam w przyszłość. Że wszystko tańczyło, wirowało, śmiało się. I chciało się żyć. Pełnią życia.”

Jestem córką szejka to opowieść o barwnym świecie Bliskiego Wschodu, który ocieka bogactwem, choć nie zawsze jest tak kolorowy jak się wydaje. Kto, jak nie Laila Shukri, zna ten świat od podszewki? Zdradza tajemnice szejków, wprowadza nas w ich bogaty świat. W każdej książce porusza także wiele kontrowersyjnych tematów, o których powinno się milczeć. Aranżowane małżeństwa, aborcja, zakrywanie twarzy i włosów ze względów religijnych czy separacja płci w środowisku arabskim to parę z wielu innych aspektów życia muzułmańskiego.

Podsumowując, jestem bardzo oczarowana tą pozycją, ponieważ czytając ją, miałam wrażenie, że powróciła „dawna” Laila Shukri. Bardzo mnie wciągnęła w prywatne życie córek szejków, dla których nazwisko raz jest błogosławieństwem, a raz przekleństwem. Zachęcam, aby miłośnicy twórczości Laili ją przeczytali, ale również ci, którzy jej nie znają. Kobieta od lat zbiera informacje o życiu w krajach arabskich i dzieli się tym z Czytelnikami. Czytajcie, poznawajcie twórczość Autorki, bo warto!

Prószyński i S-ka
Recenzja: Jestem córką szejka - Laila Shukri

Tytuł: Jestem córką szejka

Autor: Laila Shukri

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data II wydania: 12-10-2021

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2