#229 Mengele doktor z Auschwitz – Ulrich Völklein

„Anioł śmierci” – określenie przypisywane sprawcy przez ocalałych obóz koncentracyjny. W młodości Mengele nie wykazywał skłonności do mordu. Rodzice dali mu wolny wybór w kwestii kierunku studiów i choć początkowo wybrał stomatologię, po rozmowie z doświadczonym kolegą, poszedł na lekarski. Oddany nauce, stroniący od kobiet, wstąpił do organizacji nazistowskich. Gdy trafił do KL Auschwitz-Birkenau, początkowo chciał polepszyć komfort życia więźniów. Niestety szybko zmienił taktykę przez wydawane z góry rozkazy.

Interesowały go eksperymenty, w szczególności na bliźniętach i karłach oraz wszelkie anomalie rozwojowe. Bez skrupułów, pogwizdując, na rampie decydował o życiu lub śmierci przybyłych więźniów. Przeprowadzał badania niepłodności.

„Dla moralności i etyki zawodowej lekarzy z Auschwitz nie istniała, jak widać, żadna nieprzekraczalna granica(…) Gwałcili wszelkie prawa. Zadawanie śmierci czy zgoda na śmierć człowieka w efekcie przeprowadzonych eksperymentów medycznych również w tamtych czasach były karalne. Lekarze SS nie obawiali się jednak żadnych sankcji.”

Książka, która jest przedmiotem tej recenzji, zawiera rzetelne informacje, które powstały na podstawie relacji byłych więźniów obozu, zeznań przeciwko nazistom, a także licznej dokumentacji. Mengele, co ciekawe, sam przed sobą nie chciał się przyznać do popełnionych zbrodni. Każdy dookoła był winny, tylko nie on sam. Bo on przecież pomagał tym biednym ludziom i dzieciom, które dzięki niemu mogły się przysłużyć nauce… Ciekawe podejście.

Jest to pozycja pełna informacji, brutalnych mordów, co sprawia, że nie jest ona lekturą na jedno podejście. Jest pisana językiem naukowym, który nie wszystkim jest bliski. Dodatkowo tematyka biografii przytłacza ogromem zła, jakiego dopuścił się Mengele. Jednak najbardziej przeraża fakt, iż ten mężczyzna właściwie pozostał bezkarny, ponieważ nigdy nie został osądzony za liczne zbrodnie, których się dopuścił.

Ja bardzo mocno tę książkę polecam, szczególnie osobom, których interesuje historia i okres II wojny światowej. Podejrzewam jednak, iż osoby wrażliwe mogą sobie nie poradzić z tą tematyką. Uważam, że nie da się przejść obok niej obojętnie, ponieważ zawiera w sobie potwierdzone fakty. Zachęcam!

Prószyński i S-ka
Recenzja: Mengele doktor z Auschwitz - Ulrich Völklein

Tytuł: Mengele doktor z Auschwitz

Tytuł oryg.: Josef Mengele. Der Arzt von Auschwitz

Autor: Ulrich Völklein

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data II wydania: 07-10-2021

Przekład: Urszula Poprawska, Artur Kuć

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2