#227 Nie ten mąż – Kathryn Croft

Abby i Rob przeprowadzają się do Londynu, ponieważ mężczyzna dostał tam lepszą ofertę pracy. Rozpoczynają nowy etap w swoim życiu. Kobieta szuka pracy, a w międzyczasie zajmuje się domem i jego aranżacją. Czuje się samotna, dlatego też postanowiła wybrać się na pilates. Tam poznaje bardzo energiczną i pełną życia Siennę. Ta znajomość rozwinęła się na tyle, że kobiety zapoznały ze sobą mężów i spędzają czas w czwórkę w domu Sienny i Grega. Podczas jednego ze spotkań Sienna proponuje zamianę mężów na jedną noc. Początkowo wydaje się to świetną zabawą, jednak wszystko się zmienia w momencie, gdy Greg nagle znika z powierzchni ziemi. Gdzie podziewa się mężczyzna? Czy po prostu postanowił zostawić Siennę?

„(…)czy to nie byłoby ekscytujące, gdybyśmy, powiedzmy, spędzili noc w swoich domach z partnerem drugiej osoby? Tak dla zabawy? Tylko po to, żeby przez kilka godzin pożyć innym życiem.”

Abby i Greg mają swoje tajemnice. Podczas pamiętnego wieczoru zaczęli się sobie zwierzać, a wtedy rozpętała się prawdziwa lawina niedomówień. Ta przyjaźń już nigdy nie będzie taka sama. Każdy zaczyna obwiniać i podejrzewać każdego, ale kto jest temu wszystkiemu winny?

Motyw śledztwa jest tutaj motywem pobocznym, ponieważ Autorka na pierwszy plan wysunęła aspekt psychologiczny. Nie wiadomo nawet czego szukamy – czy Gregowi coś się stało? Czy to była jego osobista decyzja o odejściu od żony? Sienna oddala od siebie te myśli, jednak trzeba przyznać, że ich związek nie był kolorowy. Kobieta podejrzewa, że jej przyjaciółka Abby ma z tym jakiś związek. Co wydarzyło się tego pamiętnego wieczoru?

Narracja prowadzona jest z perspektywy dwóch bohaterek, co pozwala lepiej poznać życie każdej z nich. Postacie są rozbudowane, nie są jednowymiarowe, tylko dobre albo tylko złe. Autorka pokazuje, że każdy ma swoje problemy i popełnił jakieś błędy w przeszłości. Czy to już świadczy o tym, że jest złym człowiekiem?

Podsumowując, z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy czwórki przyjaciół i toczoną przez nich grę. Autorka ukazała, jak jedno przypadkowe spotkanie, głupi pomysł, może wpłynąć na dalsze losy, wywołując lawinę zdarzeń. Akcja nie pędzi na łeb na szyję, jednak moja uwaga ciągle była tak samo wysoka jak na początku. Jeśli macie ochotę na rozbudowane portrety psychologiczne bohaterów, duszną atmosferę ze śledztwem w tle, ta książka jest dla Was. Polecam!

Burda Słowne
Recenzja: Nie ten mąż - Kathryn Croft

Tytuł: Nie ten mąż

Tytuł oryginalny: The Other Husband

Autor: Kathryn Croft

Wydawnictwo: Słowne

Data wydania: 27-10-2021

Przekład: Ewa Kleszcz

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2