María, młoda Hiszpanka, wyjechała do Londynu, by rozpocząć nowe, dorosłe życie. W biurze pośrednictwa pracy poznała Nasrada, Afgańczyka, w którym zakochała się bez opamiętania. Mężczyzna szybko stał się jej przyjacielem, powiernikiem, kochankiem, a wkrótce także i mężem. Niestety sielanka zostaje przerwana, w momencie kiedy Nasrad musi wrócić do swojego rodzinnego kraju, a María nie wyobraża sobie, aby poleciał tam sam. Islamski kraj okazał się niezrozumiały dla kobiety. Spotkała się tam z ubóstwem, brakiem elektryczności, ubrań i jedzenia. Dodatkowo na afgańskich ulicach kobiety muszą przyodziewać burki, które kojarzą się z brakiem wolności, niewidzialnością. Ale czego nie robi się dla miłości…
„W ciągu dwóch lat narzeczeństwa Maríę czasem osaczały wątpliwości dotyczące ich związku. „Może za bardzo się angażuję. Chyba powinnam spojrzeć na nasz związek z dystansem. To nie mój świat. Dlaczego on nie próbuje zaakceptować mojego? Przecież takie życie byłoby prostsze, lepsze i weselsze.” Bywały takie dni, kiedy María czuła się zupełnie zagubiona. Miała wrażenie, że znalazła się w labiryncie, z którego w żaden normalny sposób nie może się wydostać.”
Autorka przedstawiła trudną historię miłosną dwójki ludzi, których dzieli przepaść kulturowa. Oczyma Hiszpanki widzimy, jak we własnym kraju traktowane są afgańskie kobiety. Gorzej niż niewolnice, ponieważ nie mają własnych praw, muszą ciężko pracować ponad siły. Chłopcy, którzy przychodzą na świat, są sławieni przez lud, a dziewczynki są wyrzucane poza margines. W takich krajach kobiety są zbędnym balastem, a przyszłością są mężczyźni, od których wszystko zależy.
María wielokrotnie udaje się do ojczyzny męża dobrowolnie, pomimo wielu krzywd, jakie ją tam spotkały. Teściowa, która nie przyjęła jej zbyt serdecznie, wykorzystywała ją do ciężkiej pracy. To tam, w wielkim ubóstwie, na świat przychodzi dwójka dzieci Maríi i Nastrada.
Historia wygląda na wymyśloną, nadającą się idealnie na scenariusz filmowy. Jednak te i podobne sytuacje mają miejsce codziennie, tam, w Afganistanie. Choć uważam, że María miała mnóstwo szczęścia, że Nastrad miał tak cudowny charakter. Nie każda Afganka może liczyć na wsparcie i pomoc swojego męża. Muzułmanie często biją i gwałcą własne żony, nie szanują i nie zważają na dobro kobiet.
Burka miłości opowiada o wielkiej miłości, pełnej poświęceń i strachu o własne życie. Pokazuje dramatyczne warunki mieszkalne Afganistanu, ciężki los tamtejszych kobiet. Bardzo mocno polecam!
Tytuł: Burka miłości
Tytuł oryg.: Un burka por amor
Autor: Reyes Monforte
Wydawnictwo: MANDO
Data II wydania: 15-09-2021
Przekład: Teresa Tomczyńska
Moja ocena: 9/10