#219 Almond – Sohn Won-pyung

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest żyć, nie czując żadnych emocji? Gdy w trudnych chwilach nie wiecie co to strach czy radość? Wyobraźcie sobie bezbarwne życie pozbawione miłości czy nienawiści. Gdy na Waszej twarzy nie gości uśmiech ani nie spływa żadna łza po policzku. Trochę dziwne byłoby takie życie, nie sądzicie?

„Nie odczuwałem za to emocji, nie potrafiłem zgadnąć, co czują inni ludzie, miałem kłopoty z nazywaniem uczuć. Lekarze twierdzili, iż to przez to, że migdały w mojej głowie – ciała migdałowate – są nadzwyczajnie małe, a połączenie między układem limbicznym i płatem czołowym nie działa tak gładko, jak powinno.”

Seon Yunjae cierpi na aleksytemię, czyli zaburzenie emocjonalne, które charakteryzuje się niemożnością nazywania i odtwarzania emocji swoich lub czyichś. Życie tego chłopaka jest ciężkie, ponieważ trudno mu się nie wyróżniać w tłumie. Jest wyśmiewany i przezywany przez rówieśników. Dlatego z pomocą przychodzi mu mama, która odbywa z nim lekcje nazywania „emocji”. Czy to pomoże Seonowi?

Ta książka była moim strzałem w dziesiątkę! Wciągnęłam się od pierwszych stron, byłam bardzo ciekawa jak w świecie emocji poradzi sobie Yunjae. Ważne w niej jest to, jak otaczający ludzie kształtują procesy myślowe chłopca. Największą rolę odgrywa Isu, zwany Gonem. Jest on całkowitym przeciwieństwem Yunjae’go, ponieważ to hulaka, jednak naszemu bohaterowi pomaga znaleźć to, czego tamten od urodzenia nie zna. Historia bohatera staje się także historią pozostałych bohaterów – pana Shima, Dory czy Gona.

Autorka pięknie wykreowała świat pełen kolorów i wrażliwości wokół osoby, która tych emocji nie odczuwa wcale. Jak jej się to udało? Musicie sami się przekonać, sięgając po Almond.

Jest to opowieść o najpiękniejszej przyjaźni, jaką miałam okazję poznać w literackim świecie. Yunjae żyje w świecie pełnym okrucieństwa, tragedii, pozorów, gry, ale i miłości, która czeka na każdego z nas. Wielobarwność postaci i historia, która pozostawia wiele pytań w głowie – to czeka na Was w tej książce. Polecam każdemu!

kobiece
Recenzja: Almond - Sohn Won-pyung

Tytuł: Almond

Tytuł oryg.: 아몬드

Autor: Sohn Won-pyung

Wydawnictwo: Mova / Wydawnictwo Kobiece

Data II wydania: 29-09-2021

Przekład: Urszula Gardner

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2