#218 Toksyczna przyjaźń – Polly Phillips

Izzy i Bec od lat nierozłączne, po wielu latach przestały się dogadywać, a może raczej powoli to sobie uświadomiły. Kobiety zaczęły ze sobą rywalizować. Niby ciągle się przyjaźnią, wiedzą o sobie wszystko, ale jednak coraz częściej między nimi panuje gęsta atmosfera. Coraz bardziej widać, jakie są od siebie różne. Isabel ma wszystko – dom, cudownego męża, dziecko, a dodatkowo jest piękną kobietą. Bec natomiast aspiruje na dziennikarkę z prawdziwego zdarzenia, jej narzeczony niezbyt angażuje się w organizację ślubu, ma maleńkie mieszkanko i poczucie, że czegoś jej brakuje.

Relacji przyjaciółek nie pomaga okropny charakter Izzy, która na każdym kroku próbuje udowodnić Bec swoją wyższość. Wytykanie błędów, złośliwości, poniżanie są na porządku dziennym. Dodatkowo osoby z otoczenia Bec uważają, iż ta relacja jest toksyczna i wnosi do jej życia więcej złego niż dobrego.

„Niekiedy ludzie z najbliższego otoczenia bywają najbardziej fałszywi.”

Pewnego dnia Bec dostaje propozycję przeprowadzenia wywiadu ze znaną aktorką. To niewątpliwie może pomóc jej w kiełkującej karierze i urosnąć w oczach przyjaciółki. Niestety w przypływie złości bohaterka wyjawia jej sekret, który nigdy nie powinien wyjść na światło dzienne, a ten zostaje opublikowany w najnowszym numerze. Upokorzona Bec postanawia wygarnąć całą swoją narastającą frustrację Izzy. Jednak nie zdąży tego zrobić, ponieważ znajduje swoją przyjaciółkę wykrwawiającą się koło schodów. Co tam się wydarzyło?

Toksyczna przyjaźń to zarys historii przyjaźni dwóch kobiet, które od przyjaźni przechodzą do nienawiści. Autorka ukazuje wiele sytuacji z przeszłości, które do tego doprowadziły. Każda rozmowa kobiet podsycona jest drobnymi szyderstwami, wbijaniem szpileczek w plecy drugiej.

Książka ukazuje bardzo rozbudowane portrety psychologiczne postaci. Możemy zobaczyć, jak zachowanie Izzy powoli niszczyło świat Bec. A po śmierci Izzy, które stało się wybawieniem, Bec wreszcie mogła zacząć wieść takie życie, o jakim zawsze marzyła.

Serdecznie Wam tę książkę polecam, choć spotkałam się już z wieloma opiniami na jej temat. Ja zdecydowanie odnajduję się w thrillerach z rozbudowanymi portretami psychologicznymi bohaterów, które pozwalają lepiej zrozumieć ich zachowanie i okiełznać myśli. Uwielbiam wolno toczącą się akcję, przez którą mogę płynąć, powoli dochodząc do wielkiego finału. Ta książka może okazać się również świetnym „psychologiem” dla tych, którzy w swoim życiu mają takie destrukcyjne relacje, niekoniecznie przyjacielskie.

muza
Recenzja: Toksyczna przyjaźń - Polly Phillips

Tytuł: Toksyczna przyjaźń

Tytuł oryg.: My Best Friend’s Murder

Autor: Polly Phillips

Wydawnictwo: Muza

Data II wydania: 22-09-2021

Przekład: Aldona Możdżyńska

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2