#212 Księga urodzaju – Katarzyna Kostołowska

Luiza kupuje działkę, by zaszyć się w niej i uciec od problemów. Nie chce myśleć o tragedii, która ją dotknęła. Wchodząc w posiadanie owej działki na Rodzinnych Ogrodach Działkowych „Morele” nie ma pojęcia, jak pielęgnować kwiaty, uprawiać grządki czy jak odpędzać szkodniki. Jednak życie w „Morelach” to nie tylko rabatki, ale również relacje z działkowcami, ich sekrety i tajemnice. Im dłużej Luiza tam przebywa, tym bardziej zakochuje się w tym miejscu. Poznaje tam Jana, Basię czy jej mamę.

„Nauczyć się latać. I odlecieć. Odlecieć jak najdalej stąd. O wszystkim zapomnieć, zostawić za sobą na zawsze. Tylko że ta działka , to miejsce było tym jej „jak najdalej”. Po to ją wydzierżawiła. Po to chciała ją mieć.”

Najważniejsi w tej książce są bohaterowie. Każdy z nich dźwiga bagaż doświadczeń, problemy które ich dotknęły, nie oszczędziły ich. Jednak z czasem trzy różne historie spotykają się w urokliwym miejscu, jakim są Ogrody Działkowe. Autorka pokazała, jak wspólne spędzanie czasu na pracy pomaga się zbliżyć, odpędzić mroczne demony, jakie jest to uzdrawiające zajęcie. Dodatkowo całość przeplata się z tajemniczym dziennikiem, który zaciekawia Czytelnika.

Cudownym dla mnie zabiegiem było dodanie wszystkich czynności wykonywanych na działkach w poszczególnych miesiącach. One nie tylko pomagają utożsamić się z bohaterem, ale również pokazuje, ile czasu i pracy wymaga posiadanie zadbanej działki. Może być to pomocne dla kogoś, kto się na tym totalnie nie zna, a ma w planach zakup działki pod uprawę.

Księga urodzaju to opowieść naszpikowana emocjami bohaterów, wywołuje w Czytelniku masę uczuć. To historia o stracie, lęku ale również o bezinteresownej pomocy, przyjaźni, bezpieczeństwie czy terapeutycznym działaniu natury. Jest to także swoisty poradnik dla działkowca. Przeczytajcie!

książnica
Recenzja: Księga urodzaju - Katarzyna Kostołowska

Tytuł: Księga urodzaju

Autor: Katarzyna Kostołowska

Wydawnictwo: Książnica

Data wydania: 16-06-2021

Moja ocena: 5,5/10

 

 

 

podpis2