#211 Narzeczona nazisty – Barbara Wysoczańska

Hania Wolińska przed wojną pracuje jako dama do towarzystwa niezwykle wyrafinowanej starszej arystokratki – Irene von Richter. Pewnego dnia poznaje jej wnuka, Johanna von Richtera i chociaż obydwoje mają partnerów, zakochują się w sobie do szaleństwa. Ponieważ ich uczucie jest silniejsze niż lojalność i przekonania polityczne. Niestety wybuch II wojny światowej stawia przed tą dwójką niezwykle wysokie przeszkody.

Niezwykle często możemy się spotkać z motywem miłości dwojga ludzi, którzy znajdują się po przeciwnych stronach barykady. Bohaterowie są dobrze wykreowani – autorka nie dodała im żadnych nadprzyrodzonych mocy, pozwala im popełniać błędy i się na nich uczyć. Nie wybiela Johanna, który najpierw był prawnikiem Rzeszy, a później wstąpił w szeregi Wehrmachtu. I chociaż ta dwójka jest dla siebie śmiertelnymi wrogami, praktycznie nikt nie popierał ich związku – ja serdecznie im kibicowałam, ponieważ serce nie sługa, nie wybiera. Nie mieli w życiu lekko, ponieważ spotkali na swojej drodze wiele niedogodności, ludzi zawistnych i złych, a ich miłość skazana była na porażkę. Ja jednak miałam nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

„W głowie kotłowały jej się słowa listu: „Byłbym najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, gdyby uczyniła mi Pani ten zaszczyt i zechciała zostać moją żoną”. Biegła powiedzieć mu, że tak! Że pragnie tego z całego serca, bo nie chce dłużej udawać, że go nie kocha.”

Akcja książki rozgrywa się w latach 1938-1950. Pisarka bardzo dobrze oddała nastroje, jakie towarzyszyły obywatelom Polski i Niemiec. Pokazała, z jakimi trudnościami musiała się mierzyć ludność cywilna, żołnierze, Żydzi czy członkowie podziemia. Przybliżyła nam znaczenie kobiet, które z wielkim zaangażowaniem podejmowały walkę z okupantem, a do takich osób zdecydowanie należała  Hania Wolińska.

Podsumowując, pięknie napisana historia autentycznych postaci, które wcieliły się w role fikcyjnych bohaterów. Trzyma w niepewności do ostatniej kartki i wzbudza mnóstwo emocji. Nie jest to typowy romans – to tylko tło do wydarzeń wojennych, które dotknęły Polskę. Opowiada o bohaterstwie, odwadze, miłości i nadziei na lepsze jutro. O tym, jak ważna jest ojczyzna. Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę książkę i polecam ją z całego serca.

filia
Reecnzja: Narzeczona nazisty - Barbara Wysoczańska

Tytuł: Narzeczona nazisty

Autor: Barbara Wysoczańska

Wydawnictwo: Filia

Data wydania: 30-06-2021

Moja ocena: 9,5/10

 

 

 

podpis2