#210 Dziwne losy Jane Eyre – Charlotte Brontë

Jane Eyre to sierota, oddana pod opiekę ciotce, żonie zmarłego wuja. Kobieta wraz z własnymi dziećmi nienawidzi jej do tego stopnia, iż odsyła ją do zamkniętej szkoły żeńskiej, w której panują bardzo rygorystyczne warunki. Jednak Jane jest niestrudzona – zdobywa wykształcenie i zaczyna na siebie zarabiać jako nauczycielka w szkole. Następnie zostaje guwernantką i prywatną nauczycielką Adelki w posiadłości Pana Rochestera.

„- Proszę o ciebie, byś spędziła życie przy moim boku, byś była moim drugim ja, moim najlepszym towarzyszem na ziemi.”

Jane Eyre stawia na pierwszym miejscu potrzeby własne, jest ambitna i pragnie się rozwijać. Pragnie być kobietą niezależną. To portret silnej kobiety, mającej własne zasady, ambicje i marzenia.

W literaturze angielskiej XX wieku nie brakuje bohaterek bystrych i inteligentnych. Jane Eyre idealnie się wpasowuje w te kanony. Bardzo skromna, a jednocześnie uparta, stawiająca na swoim i niesamowicie samodzielna. Zna własną wartość, budzi podziw i dużą sympatię.

Nie jest to typowy romans. Jane Eyre jest młodą kobietą, więc szuka męża jak inne panny w jej wieku. Chciałaby poczuć bezpieczeństwo i należeć do kogoś, jednak honor i ambicje są dla niej na pierwszym miejscu.

Rochester to z kolei mężczyzna po przejściach, jest od niej starszy i skrywa pewną tajemnicę, która na miarę tamtych czasów może uchodzić za swego rodzaju skandal.

Miłość tej dwójki, zapisana na łamach powieści, jest sztuką. Oparta na głębokiej przyjaźni, pełna oddania, szacunku, gorąca jak wulkan.

Podsumowując, polecam z całego serca Dziwne losy Jane Eyre, ponieważ jak na tamte czasy, to bardzo odważna powieść, która momentami bawi, momentami przeraża. Zapewni Wam godziny niezapomnianych przeżyć. Historia opowiada o silnej potrzebie bycia sobą, o ambicjach i planach. O miłości, którą każdy z nas potrzebuje. Jane Eyre z jednej strony jest Kopciuszkiem, która czeka na swojego księcia, a z drugiej strony jest buntowniczką walczącą ze stereotypami. Jeszcze niejedno pokolenie będzie się wzruszać razem z Jane.

mg
Recenzja: Dziwne losy Jane Eyre - Charlotte Brontë

Tytuł: Dziwne losy Jane Eyre

Tytuł oryg.: Jane Eyre

Autor: Charlotte Brontë

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Data II wydania: 30-06-2021

Przekład: Teresa Świderska

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2