#208 Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori – Laura Baldini

Powieść powstała na podstawie życia Marii Montessori. Pierwszej kobiety we Włoszech, która otrzymała tytuł doktora i od podstaw stworzyła system pracy nad dziećmi. W tamtych czasach kobieta na „męskim” stanowisku to było coś niewyobrażalnego. Bohaterka włożyła w to wiele pracy, także wiele poświęciła. Niejednokrotnie spotykała się z niemiłymi komentarzami skierowanymi w swoją stronę. Uważano wtedy, iż mężczyźni są bardziej inteligentni – dlatego to oni kończyli studia, natomiast kobietom przypadały prace domowe i opieka nad dziećmi. Dlatego też każda gazeta opisywała wyczyn Marii. Kobieta na swój sukces musiała zapracować dużo bardziej niż mężczyzna. Udowadnić władzom uczelni i całemu światu, że na tym miejscu nie znalazła się przypadkowo.

„A była przecież jedną z pierwszych kobiet we Włoszech, która studiowała medycynę. Przed miesiącem została nawet wyróżniona upragnioną przez wielu nagrodą Fundacji Rollego, która gwarantowała jej pokaźne stypendium w wysokości tysiąca lirów.”

Maria niedługo po studiach rozpoczęła praktykę w klinice psychiatrycznej. Uczyła dzieci samotne, opuszczone i chore na umyśle. Maria, dzięki swemu uporowi i wierze w maluchów, łącząc różne elementy percepcji i pomocy naukowych, nauczyła dzieci liczyć, czytać i pisać. Niestety, będąc kobietą-lekarzem w tamtych czasach, Maria musiała zrezygnować z własnego życia rodzinnego.

Baldini ukazuje na łamach powieści dwa skrajnie różne światy – z jednej strony ludzi bogatych, w których kobieta pełniła role domowe, opiekowała się dziećmi, dodatkowo była ozdobą swego męża. Z drugiej strony mamy skrajne ubóstwo, w którym kobiety, aby wyżywić własne dzieci, musiały ciężko pracować, najczęściej prostytuować się, podczas gdy mężczyzna wszystkie zarobione pieniądze przepijał w pobliskich barach.

W powieści mamy obraz kobiety wyzwolonej – takiej, która walczy o swoje prawa, dzielnie kroczy przez „męski” świat z uniesioną głową. Czytanie skłania do refleksji na temat wielkości zmian, jakie zaszły od tamtego czasu. Kobiety mogą piastować wysokie stanowiska, głosować i decydować o sobie. Już nie muszą wybierać pomiędzy rozwijającą się karierą, a rodzicielstwem.

Podsumowując, sekret Marii to doskonała powieść, którą trzeba przeczytać. Historia jest ciekawie przedstawiona, daje wiarę, wlewa do serca ciepło i nadzieję. Polecam!

znak literanova
Recenzja: Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori - Laura Baldini

Tytuł: Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori

Tytuł oryg.: Lehrerin einer neuen Zeit: Maria Montessori – Die schwerste Entscheidung ihres Lebens traf sie für das Wohl der Kinder

Autor: Laura Baldini

Wydawnictwo: Znak Literanova

Data wydania: 02-06-2021

Przekład: Anna Kierejewska

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2