#194 Blizna – Przemysław Żarski

Małżeństwo, wracające z sylwestrowej imprezy, dostrzega przestraszoną kobietę, idącą ulicą. Okazuje się, że brała udział w wypadku samochodowym, którego sprawcą był Uryga. Na jaw wychodzą kolejne fakty – w należącym doń budynku gospodarczym znaleziono zwłoki kobiety. Rozpoczyna się dochodzenie z Kreftem na czele. Okazuje się, że te dwie sprawy nie tylko łączą się ze sobą, ale także nawiązują do przeszłości komisarza Krefta. Dla mężczyzny sprawa staje się osobistym rozrachunkiem i zażegnaniem przeszłości. W książce znajdują się także wspominki Krefta z przeszłości, które nakierują Czytelnika na rozwiązanie i ukażą jego zachowanie sprzed lat.

„- Możliwe, że sprawa ma związek z przeszłością obu mężczyzn. Blizny, które znajdowały się na ich skórze, nosili od lat. Zabójca daje nam do zrozumienia, że są dla niego istotne.”

Nie jest to kryminał, który pędzi na łeb na szyję. Podobnie jak w poprzedniej części, której recenzję znajduje się TUTAJ, główny nacisk Autor kładzie na stronę psychologiczną bohaterów, ich życie prywatne, myśli, problemy i demony, które im codziennie towarzyszą. Ja nie jestem wielką fanką tegoż gatunku literackiego, jednak tak skonstruowana akcja bardzo przypadła mi do gustu.

Nie tylko komisarz Kreft posiada własne problemy, które wracają do niego jak bumerang z przeszłości. Także inni bohaterowie walczą ze sobą, dzięki czemu stają się bardziej realni, żywi i budzą sympatię Czytelnika. Mocno rozwinięta jest strona prywatna bohaterów książki, włączając w to życie uczuciowe Krefta, które jest dość skomplikowane i niełatwe.

Nadmienię jeszcze raz, że jest to drugi tom serii kryminalnej z komisarzem Kreftem na czele, a fabuła nawiązuje do wydarzeń z części pierwszej. Jednak myślę, że Blizna napisana jest w taki sposób, że można ją czytać bez zapoznawania się ze Śladem. Jednak zachęcam do czytania od początku, ponieważ warto poznać całość, mieć pełen ogląd na sytuację.

Bardzo mi się podobała ta książka, przeczytałam ją nawet szybciej niż Ślad i z wielką przyjemnością sięgnę po trzecią część serii. Przemysław Żarski ma to do siebie, iż jego książki wciągają pomysłowością fabuły, zgrabnie prowadzonym śledztwem i przystępnym językiem. Polecam!

czwarta strona
Recenzja: Blizna - Przemysław Żarski

Tytuł: Blizna

Cykl: Robert Kreft (cykl 2)

Autor: Przemysław Żarski

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Data wydania: 02-09-2020

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2