#192 Pogrzebani – Greg Buchanan

W pobliżu nadmorskiego miasteczka Ilmarsh, lokalny detektyw policyjny, Alec Nichols, odkrywa na farmie szesnaście zakopanych głów koni, każda z jednym okiem w kierunku nieba. Tajemnice nabiorą ogromnego rozmiaru, a będzie ona znacznie przewyższać zamordowane zwierzęta.

„Szesnaście martwych koni z obciętymi głowami i ogonami. Każda głowa zagrzebana w ziemi z jednym okiem w stronę słońca.”

Alec Nichols i weterynarz sądowy Cooper Allen łączą siły, aby zbadać, co stało się z bestiami, a na jaw wychodzą kolejne zbrodnie, podpalenia. Znajdują w glebie śmiertelny patogen, co skutkuje objęciem miasteczka kwarantanną.

Nadchodzą mroczne dni, w których nic nie jest takie, jakie się wydaje. Miasto pogrąża się w paranoi. Śledczy ścigają się, aby odkryć prawdę kryjącą się za podstępnymi tajemnicami, bez względu na koszty za tym idące.

Akcja rozgrywa się w małym, nieciekawym miasteczku, w którym nic się nie dzieje, jednak każdy posiada jakąś mroczną tajemnicę. Początkowo zbrodnia wydaje się dość nietypowa w swoim rodzaju, a historia zabiera Czytelnika w podróż, by rozwikłać zagadkę morderstwa zwierząt.

Styl pisania Buchanana jest bardzo przystępny, liryczny, kryjący wiele intryg między wierszami. Każdy mijający dzień jest dokładnie oznaczony, występują liczne zwroty akcji, które nadają tempa całej powieści. To nie jest typowy thriller, ponieważ jest znacznie mroczniejszy, prowadzi Czytelnika w nieoczekiwanych kierunkach. Desperacja i pustka sączy się z kartek. Fabuła jest tak zakręcona, że czasami trzeba dwa razy przeczytać zdanie, by się upewnić, że się dobrze zrozumiało. Bardzo mi się to podobało, naprawdę!

Pogrzebani to historia o poczuciu winy, tajemnicach, traumie i karze, osadzona w małej nadmorskiej społeczności.

Podsumowując, to bardzo inteligentny thriller, zapadający w pamięć, pełen intryg i przemocy wobec zwierząt. Fani mrocznych powieści ją pokochają! Bardzo przygnębiająca, pełna rozpaczy lektura, a fabuła sprawia, że włos się jeży na głowie. Ci z Was, którzy uznają okrucieństwo wobec zwierząt za trudne do przełknięcia, nie powinni po nią sięgać. To może być zbyt wstrząsające. Jednak ci, którzy ją przeczytają, zostaną sowicie nagrodzeni imponującą debiutancką powieścią, której nie pożałujecie!

wielka litera
Recenzja: Pogrzebani - Greg Buchanan

Tytuł: Pogrzebani

Tytuł oryg.: Sixteen Horses

Autor: Greg Buchanan

Wydawnictwo: Wielka Litera

Data wydania: 05-05-2021

Przekład: Jan Kraśko

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2