#184 Kłamstwa od serca – Emily Giffin || PRZEDPREMIEROWO

Wiosna, 2001 rok. Cecily Gardner siedzi samotnie w barze, kwestionując swoje życie. Czuje się samotna, tęskni za swoimi bliskimi i zastanawia się, czy podjęła dobrą decyzję, rozstając się ze swoim wieloletnim partnerem, Matthew.

Gdy już ma zadzwonić do Matthew, tajemniczy mężczyzna jej tego odradza. Spędzają razem noc, choć to nie była noc pełna uniesień. Grant, poznany w barze, jest prawdziwym gentelmanem i chce zaczekać z wielkimi krokami. Pomiędzy tą dwójką rozwija się uczucie – coś zupełnie innego i niespotykanego. Niestety Grant znika nagle w chaosie wydarzeń z 11 września. Obawiając się najgorszego, Cecily dostrzega jego twarz na plakacie zaginionej osoby. Czyli nie tylko ona go szuka i się o niego martwi.

Cecily pragnie poznać prawdę, a w głowie pojawia się milion pytań: czy Grant kiedykolwiek naprawdę ją kochał? I ile można wybaczyć osobie, którą się kocha?

„Zawsze cię kochałam, a gdy się kogoś kocha, to kocha się całego człowieka, takiego, jaki jest, a nie takiego, jakim by się go mieć chciało.”

     – fragment „Anny Kareniny”

Ta książka była dla mnie perfekcyjna. Bardzo chciałam zatopić się w romansie, choć historia wcale nie jest prosta i idealna. Wątek z atakami terrorystycznymi z 11 września był smutny i przytłaczający, strach i niepokój dotyczące swoich bliskich, niepewność, co to wszystko przyniesie… Jednak uważam, że Emily Giffin świetnie to wplotła w fabułę, odzwierciedlając realizm tamtych wydarzeń.

Giffin ma bardzo lekkie pióro i pisze w bardzo przyjemny sposób. Czytelnik się zatapia i przepływa do końca powieści, nim się obejrzy. Bardzo łatwo wtopić się w życie bohaterów, może nawet z którymś się utożsamić. Historia dobrze się rozwinęła, choć osobiście na miejscu głównej bohaterki parę rzeczy zrobiłabym inaczej – różnica charakterów. Autorka opowiada słodko-gorzką historię miłosną, w której nie brakuje zwrotów akcji, kłamstw, intryg i bezwarunkowej miłości, która wszystko przebacza. Ostatecznie nie mogłam prosić o lepsze zakończenie!

Polecam tę książkę wszystkim fanom romansów, trudnych miłości i skomplikowanych relacji damsko-męskich. Warto ją przeczytać, ponieważ Giffin w piękny sposób ukazuje uczucie, jakim jest miłość, udowadnia, że ona wszystko wybacza i nie uznaje kompromisów.

otwarte
Recenzja: Kłamstwa od serca - Emily Giffin

Tytuł: Kłamstwa od serca

Tytuł oryg.: The Lies That Bind

Autor: Emily Giffin

Wydawnictwo: Otwarte

Data wydania: 30-06-2021

Przekład: Grażyna Woźniak

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2