#180 Złudzenie – Nicola Rayner

Fran na co dzień pracuje w księgarni. Kobieta ciągle rozpamiętuje swoją przeszłość i czasy szkolne. Nie potrafi cieszyć się tym, co obecnie ma, tylko ciągle rozmyśla o tym, co było. A że w szkole nie była lubiana, to przeważnie negatywne myśli kłębią się w jej głowie. Wszystko, co obecnie robi, w jakiś sposób wiąże się z przeszłością.

Pewnego feralnego dnia, będąc na stacji kolejowej, Fran jest świadkiem wypadku kolegi ze szkolnej ławki, który niegdyś bardzo dokuczał jej i jej siostrze. Co prawda uważa, że śmierć Dickie’go Grahama była nieszczęśliwym wypadkiem, to im dłużej o tym myśli, tym bardziej ma wątpliwości, co tak naprawdę widziała tamtego dnia. Jednak to wydarzenie, choć przykre, może ją zbliżyć do miłości z dawnych lat…

„Wiem, że tego nie pochwalisz – na pewno tylko zacmokasz jak zawsze i stwierdzisz, że nigdy się nie nauczę, ale… Ellie, ja nigdy nie marzyłam o niczym innym. Zrobię wszystko – wybaczę wszystko – żeby tylko do tego doszło. A jeśli potrzebny Ci znak, że jesteśmy sobie pisani: Fiona się rozchorowała. Czystym zbiegiem okoliczności.”

Zacznę od tego, że bardzo irytowała mnie główna bohaterka. Napawała mnie lękiem, ponieważ bardzo dziwnie się zachowywała, jednak z drugiej strony byłam ciekawa, do czego się posunie, by zbliżyć się do szkolnego kolegi. Fran nigdy nie miała rzeszy koleżanek, w dorosłym życiu również jest samotna, nawet siostra nie ma z nią kontaktu. Ciągłe rozpamiętywanie przeszłości i ta niezdrowa fascynacja kolegą nie pomaga w zjednywaniu sobie przyjaciół.

Początek był bardzo ciekawy, intrygował i zachęcał do dalszej lektury. Dziwny wypadek na stacji, stalking kolegi, urywane relacje z siostrą… To wszystko wprowadziło mnie w duszny, niemalże intymny, klimat. Zastanawiałam się ciągle, co się za tym wszystkim kryje, o co chodzi z tajemniczym wypadkiem. Jednak w miarę zagłębiania się w fabułę, zaczęła mnie trochę nudzić. O ile lubię thrillery z wolnym rozwojem akcji, tutaj nie mogłam się w nią wgryźć, fabuła była zbyt wolna. Choć zdecydowanym plusem jest zakończenie, którego się nie spodziewałam.

Kolejnym plusem było zestawienie przeszłości z teraźniejszością. Bolesnej przeszłości ze szkolnych czasów, która niekorzystnie wpływa na obecne życie. I ślepe podążanie za wspomnieniami, które zniekształcają obraz teraźniejszości.

Oczywiście zachęcam Was do sięgnięcia po Złudzenie i wyrobienie sobie własnej opinii o niej. To mroczny thriller, którego drugim dnem jest stalking, życie życiem drugiej osoby, szpiegowanie i rozpamiętywanie przeszłości.

wab
Złudzenie - Nicola Rayner

Tytuł: Złudzenie

Tytuł oryg.: You and Me

Autor: Nicola Rayner

Wydawnictwo: W.A.B.

Data wydania: 19-05-2021

Przekład: Agnieszka Walulik

Moja ocena: 6/10

 

 

 

podpis2