#175 Projekt Hail Mary – Andy Weir

Roland Grace budzi się na statku kosmicznym, jednak nic nie pamięta, nie wie nawet jak się nazywa. Losy świata spoczywają na jego barkach, a on nawet nie wie gdzie się znajduje! Tym bardziej nie zdaje sobie sprawy, że ma bardzo ważną misję do wykonania.

„Problem w tym, że grawitacja jest wartością stałą. Nie można jej zwiększyć ani zmniejszyć. Przyspieszenie ziemskie wynosi 9,8 metra na sekundę do kwadratu. Koniec kropka. A ja doświadczam większej siły przyciągania. Można to wytłumaczyć tylko w jeden sposób.

Nie jestem na Ziemi.”

Fabuła książki jest niezwykle interesująca. Nie jestem fanem fantastyki, jednak to, co tam się działo, totalnie mnie zaskoczyło i zaciekawiło! Nie mogłam się oderwać, ponieważ Autor niesamowicie potęgował napięcie i stopniowo wprowadzał Czytelnika w świat kosmosu. Dla fanów – totalne must have! – czeka Was fascynująca przygoda! Nie chcę zdradzać więcej szczegółów, to po prostu samemu trzeba przeczytać.

Powieść jest skonstruowana w bardzo ciekawy sposób. Kiedy Roland stopniowo odzyskuje pamięć, jednocześnie łączy się to z wydarzeniami z teraźniejszości. Dzięki takiemu zabiegowi możemy poskładać wszystkie elementy w jedną wielką i logiczną całość. Dowiadujemy się kim jest nasz bohater i dlaczego znalazł się na statku kosmicznym. A cały projekt jest niezwykle fascynujący!

Książka zawiera w sobie pojęcia z zakresu fizyki, astronomii, biologii czy różnych zjawisk. Pomimo tego, język jest przystępny dla każdego Czytelnika, ponieważ wszystko jest dogłębnie wyjaśnione i stanowi swego rodzaju encyklopedię wiedzy. Dodatkowo Weir ma wyrafinowany humor i nie sposób momentami nie zaśmiać się w głos. Bohater ma niesamowicie mocny charakter, jest niezwykle inteligentny i błyskotliwy.

Zatem podsumowując, Projekt Hail Mary niesie ze sobą cudowną dawkę wiedzy, zapierającą dech w piersiach przygodę w innym wymiarze oraz świetną rozrywkę z wielkimi emocjami – momentami wzruszeń i uniesień. Zachęcam wszystkich fanów fantastyki do zapoznania się z tym tytułem – to naprawdę świetna, niepowtarzalna historia!

muza
Recenzja: Projekt Hail Mary - Andy Weir

Tytuł: Projekt Hail Mary

Tytuł oryg.: Project Hail Mary

Autor: Andy Weir

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 05-05-2021

Przekład: Radosław Madejski

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2