#164 Jak człowiek staje się mordercą – Richard Taylor

Psychiatra sądowy, Richard Taylor, przez dwadzieścia sześć lat praktyki klinicznej badał umysły morderców. Łączyło ich jedno – każdy morderca trafiał do więzienia, a morderstwa były śmiertelne. Jednak motywy ich popełnienia znacznie się od siebie różniły. Autor wybrał najbardziej tragiczne przypadki i spisał je na łamach Jak człowiek staje się mordercą.

„Dlaczego jednak ludzie się mordują? W większości przypadków dochodzi do tego, gdy sprawca przemawia „normalny” – lub przynajmniej dający się rozumieć  – stan umysłowy, jednak występujący u niego w większym natężeniu: na przykład gniew, furię, impulsywność, strach czy też zazdrość.”

Taylor jako psychiatra w każdym przypadku próbował dociec, co takiego jest w umyśle mordercy, jak działa ich psychika. Co ich skłania do popełnienia morderstwa oraz jak ważne jest przyswojenie tego wszystkiego. Jest to nie tylko próba zrozumienia motywów przestępców, ale i praca psychiatry sądowego od podszewki. Każdy, kto interesuje się kryminalistyką, psychiatrią lub po prostu ma ochotę przeczytać reportaż, powinien po nią sięgnąć.

W pracy takiego psychiatry ważniejsze jest zadanie pytania „dlaczego?” niż „kto?”. Ważne jest, aby dowiedzieć się, w jakim stanie psychicznym przed popełnieniem morderstwa był przestępca. Autor podzielił tę książkę na kilka kategorii, a najciekawsze z nich to: „Zabójstwo na tle seksualnym”, „Kiedy kobieta zabija swoje dziecko”, „Kiedy mężczyzna zabija partnerkę” oraz „Kiedy kobieta zabija partnera”. W każdym z rozdziałów jest mnóstwo rzetelnej wiedzy, która przybliża nam historie sprawców, by móc zrozumieć ich motywy i przesłanki do popełnienia morderstw.

Czytałam parę pozycji o podobnej tematyce, jednak żadna nie dała mi tyle cennych informacji, co właśnie Jak człowiek staje się mordercą. Dowiedziałam się, jak przeszłość wpływa na takiego człowieka, poznałam bliżej choroby psychiczne oraz jak zazdrość czy nękanie może wpłynąć na mordercę. Który popełnia morderstwo z afektem. Uważam, że ta pozycja jest kopalnią wiedzy. Autor bez zbędnego gadania, bez owijania w bawełnę, przedstawia Czytelnikom fakty oraz efekty swojej wieloletniej pracy. Przekazuje nam swoją wiedzę, którą zdobył na przestrzeni lat w praktyce psychiatry sądowego. Nie chcę zdradzać zbyt wiele, a ponieważ książka jest dość obszerna, z każdej kartki wypływa mnóstwo ciekawych informacji, które odkrywają tajniki ludzkiego umysłu, umysłu mordercy, uważam że każdy sam powinien się z nią zapoznać. Polecam!

Recenzja: Jak człowiek staje się mordercą - Richard Taylor

Tytuł: Jak człowiek staje się mordercą

Tytuł oryg.: The Mind of a Murderer

Autor: Richard Taylor

Wydawnictwo: Feeria Science

Data wydania: 14-04-2021

Przekład: Andrzej Goździkowski

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2