#158 Mordercy – David Wilson

David Wilson wybrał ścieżkę zawodową, w której pracuje z brutalnymi mężczyznami – zwłaszcza z takimi, którzy popełnili morderstwo. W wieku dwudziestu dziewięciu lat został naczelnikiem więzienia. Spotkał się z przeróżnymi zabójcami; często podczas trudnego wywiadu, czasem przy filiżance herbaty, nierzadko patrząc im w oczy i wiedząc, że są psychopatami.

Mordercy pozwala nam zgłębić ludzką psychikę, wejść w umysł niebezpiecznych ludzi, by poznać ich motywy, sposób widzenia rzeczywistości. David Wilson przedstawia nam sposób myślenia takich ludzi, bez owijania w bawełnę.

„(…)znaczna część naszej nieświadomości ma na celu ochronę nas przed poczuciem winy, wstydu i poczucia wyobcowania, a mechanizmy obronne, z których możemy skorzystać, często bywają zupełnie nieprzydatne i szkodliwe dla nas i innych ludzi.”

Wilson nie tłumaczy przestępstw dokonanych przez tych ludzi, ale raczej stara się zrozumieć ich na tyle, by móc rozwiązać problem. Autor wierzy w resocjalizację, jednak nie wszyscy mogą ją przejść. Bowiem są takie przestępstwa, po których winny powinien zostać w więzieniu, ponieważ nie ma żadnej gwarancji, że za chwilę nie dopuści się podobnej zbrodni. Ponadto są takie sytuacje, na tyle brutalne i okrutne, po której zbrodniarz musi pozostać w więzieniu, aby społeczeństwo wiedziało, że sprawiedliwości stało się zadość.

Ważny jest rozdział, dotyczący profilowania brutalnych mężczyzn oraz aspekty, które bierze się wówczas pod uwagę. Jest to istotne jeśli chcemy zmienić politykę w celu ograniczenia brutalnych przestępstw i morderstw w przyszłości.

Podsumowując, jest to interesująca książka, po którą powinien sięgnąć każdy, kogo interesuje tematyka przestępczości oraz kryminalistyki. Autor przedstawia rzetelne fakty, pozwala wejść w głąb ludzkiego umysłu oraz skłania do myślenia nad spektrum przypadków. Polecam!

filia
Recenzja: Mordercy - David Wilson

Tytuł: Mordercy

Tytuł oryg.: My Life with Murderers: Behind Bars with the World’s Most Violent Men

Autor: David Wilson

Wydawnictwo: Filia

Data wydania: 24-03-2021

Przekład: Martyna Plisenko

Moja ocena: 6/10

 

 

 

podpis2