#157 Zrozumieć Japonię – Dorota Ugorowska

Macie przed sobą książkę podróżniczą, w której Autorka w bardzo prosty i obrazowy sposób zapoznaje Czytelnika z Krajem Kwitnącej Wiśni. Bardzo przypadła mi do gustu, ponieważ fascynuje mnie Japonia i z wielką przyjemnością dowiedziałam się wielu ciekawostek z pierwszej ręki.

Rozpoczynamy przygodę od historii Japonii. Kolejne rozdziały opowiadają o najciekawszych miejscach, jakie można tam zobaczyć. Autorka opowiada o zwyczajach mieszkaniowych panujących w Japonii, a są one bardzo ciekawe i niecodzienne. Wejście do domu w butach jest niewyobrażalnym zjawiskiem, przy drzwiach zawsze znajduje się odpowiednie miejsce, by zostawić odzież wierzchnią. Nie stosuje się tam dywanów na podłogi, a łazienki wyglądają zupełnie inaczej niż te w Polsce. Poznajemy obyczaje oraz jak wygląda praca i nauka w Japonii. Znajdziemy także rozdziały o bezpieczeństwie, kulinariach, przyrodzie i zwierzętach oraz japońskich seniorach. Koniec książki zaopatrzony jest w kilka stron pięknych fotografii.

„Ja postrzegam Japończyków jako ludzi nad wyraz cierpliwych, tej cechy nam, Polakom, wyraźnie brakuje.”

Podsumowując, książka opowiedziana jest z perspektywy mieszkańca Japonii i skierowana jest głównie do takich osób. Odnajdą się w niej także osoby zafascynowane tym krajem i jego obyczajami. Ja znalazłam wiele ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Bardzo przyjemnie i błyskawicznie się czyta. Na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę. Niektóre zdania są niepoprawne stylistycznie, jednak nie rzutuje to na odbiór książki jako całości. Serdecznie polecam!

novae res
Recenzja: Zrozumieć Japonię - Dorota Ugorowska

Tytuł: Zrozumieć Japonię

Autor: Dorota Ugorowska

Wydawnictwo: Novae Res

Data wydania: 30-06-2020

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2