#156 Gorsza – Jarosław Czechowicz

Dwanaście godzin. Tyle trwa główna akcja tej powieści. Magda jest główną bohaterką, mieszka w Krakowie i wiedzie spokojne życie, prowadząc autobusy miejskie. Mieszka w domu, który odziedziczyła po przybranych rodzicach. Jest samotną kobietą po rozwodzie, a jedyną bliską jej osobą jest Igor. Łączy ich wspólna szkolna przeszłość, w której obydwoje doświadczyli prześladowań ze strony Renaty Pęczak.

Po wielu latach dochodzi do przypadkowego spotkania z Renatą Pęczak, a później także z dwiema innymi kobietami, które Magda zapamiętała aż za dobrze – Beatą Kownacką i Ewą Kwiatkowską. Z ich rąk kobieta również doświadczyła przemocy, a te przypadkowe spotkania budzą w niej żądzę zemsty.

„Jeśli w ciągu najbliższych dwunastu godzin nie zrozumiecie, kim dla mnie jesteście i co was połączyło, gra przestanie być dla was niegroźna.”

Jestem w stanie zrozumieć obsesję Magdy, jaka pojawiła się w jej głowie, gdy tylko spotkała dręczycielki na swojej drodze. W czasach szkolnych takie sytuacje niestety się zdarzają, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi zazdrość o lepsze oceny czy markowe ubrania. Magda dodatkowo miała o tyle trudniej, że trafiła ośrodka adopcyjnego, a później do rodziny zastępczej, więc naprawdę zależało jej na dobrych stopniach i nienagannym zachowaniu. Jej oprawczynie jej tego nie ułatwiały, przez co dziewczyna straciła jedną rodzinę, trafiając do kolejnej i znów czekała ją zmiana szkoły. Trochę dziwnym jest dla mnie fakt, że w każdej szkole trafiała na kogoś, kto ją prześladował i życzył jej źle. Musiała mieć naprawdę olbrzymiego pecha i przyciągać do siebie takich ludzi.

W książce bardzo dobrze rozbudowane są portrety psychologiczne bohaterów, które wiele nam o nich mówią. Główna bohaterka, oprócz czynu, jakiego się dopuściła, w bardzo dziwny sposób doprowadziła do rozpadu małżeństwa z Bartkiem. Myślę, że szczera rozmowa wypadłaby znacznie lepiej niż to, co wymyśliła.

Trzy oprawczynie natomiast, chociaż lata temu dręczyły Magdę, teraz wiele ich od siebie różni. Beata jest skruszona i żałuje tego, jaka niegdyś była, natomiast Ewa i Renata wydają się być dumne z pozycji, jaką piastowały w szkołach podstawowych. Lubiły być postrachem dla słabszych uczniów. Poznajemy co prawda motywy tych zachowań, jednak uważam, że nic nie jest w stanie wytłumaczyć prześladowań innych.

Pomimo wszystko, uważam Gorszą za bardzo dobry thriller i polecam się z nim zapoznać!

Czy zemsta pomoże Magdzie uporać się z przeszłością i przyniesie ulgę, czy doprowadzi do tragedii?

czarna owca
Recenzja: Gorsza - Jarosław Czechowicz

Tytuł: Gorsza

Autor: Jarosław Czechowicz

Wydawnictwo: Czarna Owca

Data wydania: 14-04-2021

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2