#151 Irlandzka księżniczka – Elizabeth Chadwick

1152 rok. Żona Dermota, króla Leinsteru w Irlandii rodzi Aoife. Piękna i sprytna dziewczynka będzie bardzo kochana i ceniona przez ojca. Użyje jej do odzyskania straconych ziem oraz pozycję w królestwie. Synowie niezbyt się do działań zbrojnych nadają – jeden jest zakładnikiem, a drugi podupadł na zdrowiu. W Anglii pojawił się nowy król, Henryk II, który próbuje rozszerzyć swoje zasięgi na zachód.

„- To wykapana córka Dermota, żadna przeszkoda jej niestraszna. Umie postawić na swoim, co jest dobrą cechą, ale nie zawsze. Prędzej sama się złamie, aniżeli da za wygraną.”

Richard znalazł się po złej stronie podczas wojny domowej między matką Henryka II, cesarzową Matyldą, a jej kuzynem, królem Stefanem. Teraz Henryk siedzi na tronie Anglii, a Richard, który był jednym ze zwolenników Stefana, został wydziedziczony i pozbawiony łask nowego króla. Dermot bardzo chce odzyskać straconą pozycję, dlatego proponuje Richardowi układ. Oferuje mu rękę swojej córki Aoife, w zamian za pomoc w Irlandii. To nie jest jednak małżeństwo z przymusu, ponieważ, kiedy poznaje Richarda, okazuje się, że jest to człowiek, któremu może zaufać.

Aoife jest bardzo ciekawą postacią, o której warto pisać. Początkowo wygląda to, jakby była jedynie pionkiem w męskim świecie, jednak szybko widać, że jest mądrą kobietą i ma swój rozum. Potrafi sama wymyślać schematy działania, zwłaszcza w kontaktach z Henrykiem II. Richard jest dla niej partnerem idealnym, pasują do siebie i odnoszą się do siebie z wielkim szacunkiem.

Autorka otwiera przed nami świat średniowiecza, wprowadzając nas do żywego i barwnego życia królów. Historia rozpoczyna się w Irlandii, miejscu wojny. Znajdziecie tutaj wiele emocji,  pasji, miłości i nienawiści. Następnie przenosimy się do Anglii, w której Aoife wychodzi za Richarda.

Podsumowując, ta historia jest piękna i niezwykle dokładnie zbadana. Świat w powieści jest na tyle realistyczny, że czytając opisy, czujemy, jakbyśmy stali obok. Jest to pierwsza książka Autorki, którą przeczytałam, jednak spokojnie mogę sięgnąć po pozostałe, ponieważ styl pisania i język totalnie mnie zauroczył. Polecam!

Prószyński i S-ka
Recenzja: Irlandzka księżniczka - Elizabeth Chadwick

Tytuł: Irlandzka księżniczka

Tytuł oryg.: The Irish Princess

Autor: Elizabeth Chadwick

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 18-03-2021

Przekład: Magdalena Moltzan-Małkowska

Moja ocena: 8,5/10

 

 

 

podpis2