#148 Wszystkie kłamstwa Adama – Fionnuala Kearney

Beth i Adam to wieloletnie małżeństwo. Mają jedną córkę, dziewiętnastoletnią Meg. Niestety mężczyzna dopuścił się zdrady, przez co jego żona musiała zasięgnąć pomocy u terapeuty. Każdy ma sekrety mniejsze i większe… Co jednak, gdy jest już ich na tyle dużo, że człowiek zaczyna się gubić i zatapiać we własnym kłamstwie? Tak było w przypadku naszych bohaterów, ponieważ zdrada była dopiero początkiem sekretów Adama. W przeszłości Beth już raz została zdradzona, co wybaczyła mężowi. Jak jednak na nowo poskładać życie, skoro przeszłość była jedynie złudzeniem? Małżeństwo wiodło szczęśliwe życie. Mieszkali we wspaniałym, wielkim domu, wspólnie wychowując córkę. Wszystko posypało się jak domek z kart, gdy jedno kłamstwo odkrywało kolejne…

„Zanurzę się w życie, jakie kocham. Wyobrażam je sobie jako zapakowane w papier prezentowy, jednolite i gładkie od zewnątrz, oklejone z obu stron taśmą albo czymkolwiek niezbędnym, by jego zawartość pozostała schludna i nienaruszona – ukryta przed ludźmi, których kocham.”

Historia, przedstawiona przez Kearney, jest bardzo realistyczna. Głównym wątkiem jest życie Adama i Beth oraz jego kolejne kłamstwa i skrywane sekrety. Naprawdę zaczęłam współczuć bohaterce, ponieważ niektóre tajemnice wyszły na tyle późno, że przekreśliły wiarygodność ich małżeństwa. Jak można zaufać na nowo takiej osobie? Kim w ogóle jest Adam?

Przyznam jednak szczerze, że mam problem z tą książką. Jest to obyczaj, po które sięgam z przyjemnością… Ta jednak była bardzo monotonna, a sama w sobie miała niewiele wciągających wątków. Wszystkie kłamstwa Adama opowiada nie o jednym sekrecie, ale o całej kaskadzie kłamstw, które odbijają się nie tylko na Adamie, ale na całej rodzinie, przekreślając wszystko. Można po nią sięgnąć dla relaksu, a także może być siłą dla kobiet po przejściach.

Recenzja: Wszystkie kłamstwa Adama - Fionnuala Kearney

Tytuł: Wszystkie kłamstwa Adama

Tytuł oryg.: You, Me and Other People

Autor: Fionnuala Kearney

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Data wydania: 23-03-2021

Przekład: Przemysław Hejmej

Moja ocena: 6/10

 

 

 

podpis2