#147 Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów – Marek Rybarczyk

Mała Elżbieta żyje w złotej klatce, w otoczeniu monarchii. Towarzyszymy jej podczas dorastania, przygotowania do objęcia tronu, cichemu podkochiwaniu się w Filipie oraz legendarnego momentu koronacji. Podczas jej długiego panowania dochodziło do wielu kryzysów, rozpadów, zdrad oraz samotności w wielkim pałacu.

Autor ukazał nam dwie ważne kobiety w świecie Windsorów, czyli Dianę oraz Meghan. To kobiety konkretne, mocne i nad wyraz indywidualne. Na zawsze zmieniły postrzeganie rodziny królewskiej. Nie do końca po drodze im było z żelaznymi zasadami, prawami i obowiązkami, które obowiązują w królewskiej etykiecie. Zwłaszcza Meghan, która od samego początku pokazuje swój wyrazisty charakter. Przyszłość rodu Windsorów już nie ma takiej mocnej pozycji jak kiedyś. Co dalej…?

W ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno o rodzinie królewskiej. Przede wszystkim za sprawą serialu „The Crown” oraz kontrowersyjnego wywiadu Meghan Markle i księcia Harry’ego. Książka Marka Rybarczyka ma postać reportażu, który bardzo skrupulatnie spisuje losy królewskiej rodziny. Najwięcej jest o dzieciństwie Elżbiety, jej związku z Filipem, ich narastających problemach małżeńskich, jednak specyficzna miłość, która ich łączy, pozwoliła im przeżyć wspólnie ponad 70 lat.

Poznajemy także kulisy krótkiego małżeństwa Karola i Diany oraz jego romansu z Kamilą. Po śmierci księżnej Walii nic już nie jest takie samo. Wisienką na torcie jest ślub Harry’ego z Meghan, aktorką, znaną z roli w serialu „W garniturach”. Niedługo po ślubie zdecydowali oddalić się od rodziny królewskiej, rezygnując z przywilejów.

Bardzo cenię sobie reportaże, w których Autor nie ulega wewnętrznym przekonaniom i uczuciom, skupiając się jedynie na twardych faktach. Dzięki temu możemy poznać w stu procentach rodzinę Windsorów, rozgrywające się tam dramaty, wzloty i upadki. Możemy obiektywnie spojrzeć na ich życie, zgłębić je od podszewki. A wierzcie mi, to życie nie jest ani łatwe, ani szczęśliwe czy idealne. Wiedziałam, że po przeczytaniu tej pozycji, uzyskam jasny obraz sytuacji, bowiem każdy należący do dynastii, począwszy od Elżbiety, skończywszy na Andrzeju i jego wybrykach, podlega wątpliwościom etycznym.

Bardzo wielkim atutem książki są liczne fotografie, które idealnie łączą się z tekstem pisanym. Znajdziemy na nich przede wszystkim królową Elżbietę wraz z mężem, ale nie zabraknie także księcia Karola czy księżnej Walii, Diany. Nie są to jedynie „oficjalne” fotografie, niektóre ukazują naszych bohaterów od bardziej prywatnej strony. Widzimy, jak zmieniali się z biegiem lat, ale również możemy uchwycić mniej czy bardziej szczęśliwe momenty ich życia.

Ja bardzo mocno czekałam na premierę tej książki, ponieważ, o ile nie śledzę losów rodziny królewskiej, chciałam ich bliżej poznać. Znamy jedynie urywki, medialne doniesienia z prasy czy telewizji, które pokazują nam niewielki fragment ich życia. Tutaj możemy poznać całą historię, dzięki czemu poznajemy motywy ich zachowań, relacje z bliskimi, przemyślenia i bolączki. To wszystko składa się w logiczną całość, ukazującą rysy idealnej, najbardziej znanej, rodziny królewskiej.

Podsumowując, z czystym sercem polecam Wam tę książkę, a odnajdą się w niej prawdziwi sympatycy rodu Windsorów, jak i osoby, ceniące sobie dobry reportaż. Widać tutaj ogrom pracy włożonej przez Autora, rzetelne opisy, które razem z pięknymi fotografiami, dopełniają całość. Możecie liczyć na niezapomniane emocje podczas zgłębiania największych tajemnic rodziny królewskiej. Naprawdę warto, ja jestem pod ogromnym wrażeniem!

muza

Tytuł: Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów

Autor: Marek Rybarczyk

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 17-03-2021

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2