#144 Nie mówiąc nikomu – Danuta Awolusi

Laura to trzydziestopatoletnia mężatka, wychowująca bliźniaków. Z mężem Maksymilianem znają się od zawsze, mieszkają z dala od ludzi, niedaleko plaży, w miejscowości Nowe Chechło. Laura nie pracuje zawodowo, zajmuje się domem oraz dziećmi. Kobieta właściwie nie musi szukać płatnego zajęcia, ponieważ firma ogrodnicza Maksymiliana świetnie prosperuje, zatem niczego im nie brakuje.

W książce rozdziały poświęcone małżeństwu Laury przeplatane są z rozdziałami o tajemniczej Uce. Na pierwszy rzut oka Czytelnik może pomyśleć, że to osoba bezdomna, ponieważ kobieta jest brudna, zaniedbana i niesie się za nią nieprzyjemny odór. Uka codziennie zagląda na cmentarz, gdzie odwiedza zmarłego męża. Kim jest ta kobieta i dlaczego doprowadziła się do takiego stanu?

Danuta Awolusi porusza w książce wiele problemów, z którymi stykamy się niejednokrotnie w życiu codziennym. Bohaterowie niosą na swoich barkach ciężar niewypowiedzianych słów, niespełnionych ambicji, porzuconych marzeń. W końcu te małe, nagromadzone z czasem kłamstwa, rosną do tak niebotycznych rozmiarów, że uderzają ze zdwojoną siłą. Trzeba stawić czoła nowej rzeczywistości i poukładać sobie życie na nowo. Bo to tej pory to była jedynie iluzja, bańka, w której bohaterowie skrywali się przed światem i prawdą.

„Obydwoje roztaczali wokół siebie iluzję. Ukrywali to, co było dla nich ważne. Aż w końcu ktoś ich przyłapie. Wszystko się wyda i trzeba się będzie zmierzyć nie tylko z prawdą, lecz również ze świadomością, że stworzyło się tak wiele kłamstw.”

Ważnym aspektem jest także podejście do orientacji seksualnej. Mimo, iż żyjemy w XXI wieku, ten temat nadal nie jest przez wielu ludzi przyjmowany najlepiej. Do czego może doprowadzić „inność”? Co człowiek jest gotów zrobić, by chronić swój sekret przed światem zewnętrznym?

W powieści mamy również do czynienia z modelem rodziny, który nadal jest spotykany w społeczeństwie. Mianowicie mężczyzna jest głową rodziny, on zarabia pieniądze i on, jako pan i władca, ma prawo kontrolować wszelkie wydatki. Żona jest jego dodatkiem, który ma posprzątać dom, ogarnąć dzieci oraz ugotować obiad i z uśmiechem na ustach czekać na powrót zmęczonego męża z pracy. Nie może mieć własnych planów i ambicji. Mimo, iż dążymy do równouprawnienia i kobieta nierzadko więcej osiąga od mężczyzny, w niektórych domach kobieta nadal nie może mieć własnego zdania.

Nie mówiąc nikomu pokazuje nam, jak wiele mogą zniszczyć w życiu tajemnice. Początkowo może i są małe i nic nieznaczące, jednak z czasem potrafią osiągnąć naprawdę ogromne rozmiary, a wtedy dochodzi do eksplozji. Potrzeba wiele wysiłku i pracy, by wszystko odbudować. Ale czy można odzyskać czyjeś zaufanie? To nie zawsze udaje się osiągnąć. Książka na pewno skłania do przemyśleń. Wielu z Was może odnajdzie w niej cząstkę siebie lub kogoś bliskiego. Może nakłoni Was do podjęcia jakiejś ważnej w życiu decyzji. Polecam!

Prószyński i S-ka
Recenzja: Nie mówiąc nikomu - Danuta Awolusi

Tytuł: Nie mówiąc nikomu

Autor: Danuta Awolusi

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 23-02-2021

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2