#140 Pod pokładem – Sophie Hardcastle

Dwudziestokilkuletnia Olivia mieszka z pogrążonym w smutku dziadkiem. Kiedy budzi się na łodzi, nie wiedząc jak się tam dostała, poznaje mężczyznę, Maca, który zmienia jej życie na zawsze. Razem z Macem i jego przyjaciółką, Maggie, Oli uczy się żeglować po otwartym oceanie. Wiele ją łączy z Maggie – obie słyszą świat w kolorach.

Cztery lata później Olivia, biegle władając językiem morskim, jest jedyną kobietą na jachcie z Noumea do Auckland. Jednak dziewczyna szybko się dowiaduje, że w ciemności, pod pokładem, nikt nie usłyszy jej krzyku…

Po przeprowadzce do Londynu, Oli porzuciła życie na morze na rzecz sztuki, do której od zawsze pałała miłością. Na swojej drodze spotyka Hugo, a w związku z tym wspomnienia wracają jak bumerang.

Podczas lektury, cały czas znajdujemy się w głowie Olivii, śledząc jej myśli. Jej życie można określić jako skomplikowane i trudne. Występują w nim chwile rozpaczy, zagubienia, rozczarowania, ambicji, miłości i strachu. Bycie częścią życia Olivii było burzliwe, przejmujące i parzące.

Jeżeli chodzi o szczególny dar, jakim obdarzona jest Olivia, czyli słyszenie wszystkiego w określonych barwach, Autorka inspirowała się własnymi doświadczeniami, związanymi z synestezją. To zdolność widzenia formy i kształtu koloru pod wpływem stymulacji. Ten zabieg wprowadza do książki powiew witalności, sztuki i poezji.

Książka podzielona jest na cztery części, Ogród Morski, Potwory Morskie, Pustynia i Lód oraz towarzyszące im rozdziały, które są opisowo dostosowane do przeróżnych odcieni kolorów. Czytelnik podróżuje przez zagubienie, pragnienie, rozpacz, miłość, związek, porzucenie, bezradność, ból.

Podsumowując, Pod pokładem to literacki głos w wielu sprawach. Zapadająca w pamięć powieść o tym, kto może mówić i komu się wierzy. Rozdziera serce, oferuje podróż w głąb traumy oraz przejmującej ciszy. Zdecydowanie polecam.

„Na morzu nikt nie dosłyszy krzyku.”

kobiece
Pod pokładem - Sophie Hardcastle

Tytuł: Pod pokładem

Tytuł oryg.: Below Deck

Autor: Sophie Hardcastle

Wydawnictwo: Mova (Wydawnictwo Kobiece)

Data wydania: 10-03-2021

Przekład: Ewa Bórówka

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2