#135 W zamknięciu – Kate Simants || PRZEDPREMIEROWO

Ellie ma dziewiętnaście lat, a największą komplikacją w jej życiu jest wykryte zaburzenie dysocjacyjne tożsamości. Objawia się ono podczas snu i osobowość przejmuje jej alter ego – Siggy. Ellie wie, że Siggy jest tam, siedząc i obserwując. Z racji tego, że Siggy jest nieprzewidywalna i brutalna, matka zamyka Ellie na noc w pokoju na klucz. Pewnego ranka dziewczyna budzi się ze śladami na ciele, a zamek w drzwiach jest wyłamany. Co prawda, jej matce nic się nie stało, jednak gdy dzwoni do Matta, chłopaka z którym od niedawna się spotyka, telefon  nie odpowiada. Matt zaginął, a Ellie pragnie poznać prawdę. Czy naprawdę mogła wyrządzić mu krzywdę? Tylko jemu ufała…

„Nauczyłaś się przenigdy nie ufać ciszy, przenigdy nie odpuszczać czujności. Nawet kiedy śpisz. Zwłaszcza kiedy śpisz. Chcesz poznać strach?

Strach ma imię. Nazywa się Siggy.”

Narrację książki prowadzi dwóch narratorów . Ellie Powers opowiada o swoich doświadczeniach w pierwszej osobie. Widzimy stopniową utratę zaufania do samej siebie i wszystkiego, co jej powiedziano. Została zamknięta zarówno przez swoje alter ego, jak i przez matkę. Druga narracja prowadzona jest przez sierżanta Mae, który prowadzi dochodzenie w sprawie zniknięcia Matta. Ellie i Ben mają wspólną przeszłość, która pozwala im zbudować ciekawą relację. Na początku niewiele można się dowiedzieć z tych rozdziałów, jednak później śledztwo nabiera tempa.

Bardzo lubię thrillery, w których bohater kwestionuje własny rozsądek. Wszyscy mamy momenty, w których wątpimy w rzeczy, które widzimy bądź słyszymy. Warto także podkreślić fakt, iż jest to debiutancka powieść Autorki, którą zdecydowanie warto przeczytać!

Podsumowując, jest to naprawdę dobry thriller, ze sprytnie pomyślaną fabułą. Gdy policja zaczyna rozwiązywać zagadkę zniknięcia Matta, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Jednak to zakończenie zasługuje na największe uznanie! Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Bardzo mną to wstrząsnęło i mam nadzieję, że podczas czytania będą towarzyszyć Wam podobne emocje. Polecam!

muza
Recenzja: W zamknięciu - Kate Simants

Tytuł: W zamknięciu

Tytuł oryg.: Lock Me In

Autor: Kate Simants

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 10-03-2021

Przekład: Jerzy Wołk-Łaniewski

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2