#131 Wybranka nauczyciela – Kathleen Fuller

Christian Ropp przeprowadza się do Birch Creek, aby przejąć stanowisko nauczyciela w szybko rozwijającej się społeczności Amiszów. Jest zdeterminowany, by zaprowadzić w szkole ład i porządek, a na jego liście widnieje jeszcze jedna rzecz do zrobienia: znalezienie żony. Nie będzie to takie proste, ponieważ mężczyzna totalnie nie rozumie kobiet.

Skręcona kostka uniemożliwia Christianowi dalszą pracę w szkole, a jego klasę przejmuje nowy członek społeczności, Ruby Glick. Spontaniczny i żywiołowy sposób prowadzenia zajęć koliduje z rozpisanymi, zaplanowanymi metodami Christiana. Mężczyzna martwi się, że uczniom zaszkodzi taki sposób prowadzenia lekcji.

Ruby sprowadza na siebie katastrofę, gdziekolwiek się znajduje. Desperacko próbując udowodnić światu, że jest odpowiedzialna i zaradna, rzuca się na posadę nauczyciela. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z założeniami…

Nie spodziewa się na pewno, że nagle jej serce będzie fikać koziołki na samą myśl o Christianie… Trzeba zdecydować, czy podążać za sercem czy rozumem.

„Zamarła, czując, jak przeszywa ją dreszcz, co było dziwne, biorąc pod uwagę, że przecież to był Christian. Pan Logiczny(…) Pan Uczucia Są Bez Znaczenia. A mimo to z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu poczuła… coś.”

Pomimo tego, że ta dwójka jest swoim całkowitym przeciwieństwem – niesamowicie się uzupełniają. Christian jest zamknięty w sobie i nie potrafi rozmawiać o uczuciach. Ruby jest impulsywna i robi zanim pomyśli, ale ma bardzo dobre serce i zależy jej na bliskich.

Kathleen Fuller stworzyła ciepły i pełen miłości świat Amiszów, odchodząc nieco od stereotypów i przedstawiając nauczyciela w postaci mężczyzny. W tej kulturze jest to zdecydowanie nietradycyjne. Zbudowała także drugorzędową historię z siostrą Christiana, Selah, która błądzi, próbując zrozumieć życie. Możemy obserwować jej przemianę i sposób radzenia sobie z emocjami. Wszyscy czasami próbujemy uciec od problemów, podobnie jak młodsza siostra Chrisa.

To powieść pozytywna i urocza. Nie brakuje zabawnych elementów, których bohaterką zazwyczaj jest sama Ruby, a ta ściąga na siebie same kłopoty. Birch Creek także ma w sobie nieodparty urok. Polecam!

Prószyński i S-ka
Recenzja: Wybranka nauczyciela - Kathleen Fuller

Tytuł: Wybranka nauczyciela

Tytuł oryg.: The Teacher’s Bride

Cykl: Panny młode z Birch Creek (tom 1)

Autor: Kathleen Fuller

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 23-02-2021

Przekład: Xenia Wiśniewska

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2