#123 Wykopaliska – John Preston

Edith Pretty pragnie dowiedzieć się, co znajduje się pod ziemnymi kopcami, spoczywającymi na jej posiadłości. W tym celu zatrudnia Basila Browna, eksperta od gleby, polecanego przez lokalne Muzeum w Ipswich. Mężczyzna szybko orientuje się, że pracuje nad jednym z największych znalezisk w Anglii. Wieści rozchodzą się bardzo szybko, zatem niedługo później w miejscu wykopalisk zjawia się archeolog z Cambridge, niejaki Charles Philips. To bardzo zarozumiały i pewny siebie mężczyzna, który pragnie przejąć kontrolę nad sprawowanymi pracami.

„W pewnej chwili Brown przykucnął i nisko schylił głowę – znak, że coś znalazł(…) Patrząc, jak odsłania znalezisko, czułam narastający entuzjazm. Rozpaliła się we mnie iskra nadziei i było już za późno, by ją ugasić.”

Telegram od Phillipsa, wzywający na wykopaliska, dostaje Stuart Piggott, który wypoczywa na swoim miesiącu miodowym w nadmorskim hotelu. Razem ze świeżo poślubioną żoną postanawiają zobaczyć, jakie skarby mogą skrywać w sobie kopce. Wkrótce cała załoga odkrywa złote ozdoby i rzeczy osobiste w postaci mis czy butów. To dowody królewskiego pochówku. Z kolei wojna zbliża się nieubłaganie.

Wykopaliska to bardzo subtelna i osobista opowieść o marzeniach, aspiracjach oraz miłości. Wbrew pozorom, nie jest to jedynie żmudny i nużący zapis postępu prac wykopaliskowych. Wszystko, co kształtuje ten obraz to ludzie; ich emocje, uczucia, praca każdego dnia. Znaleziska odkrywają ich charaktery.

Wykopaliska toczą się wokół łodzi, co budzi ogromne emocje nie tylko wśród archeologów, ale również wśród lokalnej społeczności. Oczywiście sprzeczne zdania co do skarbów doprowadzały do konfliktów. Chciałabym w tym miejscu wspomnieć, że głosem sądu wszystkie znaleziska pozostały w posiadaniu pani Pretty. Ta jednak po dłuższym zastanowieniu, postanowiła je przekazać do Muzeum Brytyjskiego, gdzie są do dziś. Dzięki temu pani Pretty została nominowana przez Churchilla, za zasługi dla dziedzictwa narodowego, do Orderu Imperium Brytyjskiego. Odmówiła jednak przyjęcia tego zaszczytu.  

Książkę polecam wszystkim miłośnikom historii, archeologii, ale nie tylko. Na Netflixie już możecie obejrzeć ekranizację powieści.

Prószyński i S-ka
Recenzja: Wykopaliska - John Preston

Tytuł: Wykopaliska

Tytuł oryg.: The Dig

Autor: John Preston

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 28-01-2021

Przekład: Tomasz Wilusz

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2