#122 Willa, dziewczyna z lasu – Robert Beatty

Willa wywodzi się z rodu Feiran, który zamieszkuje lasy, a dokładniej mówiąc, żyją w miejscu zwanym Głuchą Jamą. Od lat sprzymierzeni z naturą, żywią się darami lasu, a zwierzęta traktują jak własną rodzinę. W owym klanie nie liczy się „ja”, lecz „my”, a wszystkie poczynania są dla dobra całego rodu, na czele którego stoi majestatyczny przywódca, padaran.

Dawno temu Feiranie posiadali magiczne zdolności, które pomagały im żyć dzięki otaczającej naturze. Teraz już o nich nie pamiętają. Jedynie Willa, od lat uczona przez babkę, leśną czarownicę, potrafi stopić się z otoczeniem oraz ożywić przedmioty. Obecnie jej rola w klanie sprowadza się do okradania światłolubów, czyli ludzi. Im większy łup przyniosła, tym większy zyskała szacunek wodza. Nigdy się nie sprzeciwiała i zawsze próbowała pokazać, że potrafi dobrze kraść.

Pewnego razu podczas jednej z takich wypraw natknęła się na coś, co sprawiło, iż dziewczyna zaczęła się zastanawiać, czy wszystko co dotąd jej wpajano, jest prawdą…

„Splatanie z otoczeniem, szeptanie z wilkami, bieganie wśród gałęzi najwyższych drzew… Babka nauczyła ją wielu tajemnic lasu, od tych najjaśniejszych aż po najmroczniejsze.”

Bajkowy, pięknie przedstawiony świat bohaterów jest mocnym walorem tej powieści. Skłania do rozmyślań na temat przyrody, jak ważną rolę ona odgrywa w naszym życiu oraz jak wiele można z niej wyłuskać, postępując zgodnie z prawem. Jest to niesamowita opowieść, w której nie zabraknie także chciwości i obłudy.

Od razu polubiłam się z Willą, która jest bardzo odważną, mądrą i empatyczną dziewczyną. Przyszła na świat w klanie Feiran, tak więc żyła pod dyktando padarana, który piastował władzę. Próbowała się dopasować i nie zawieść. Gdy jednak coś zasiało w jej głowie ziarno niepokoju, zdecydowała się wyrazić sprzeciw i wiele zaryzykować, by odkryć prawdę na własną rękę. Dziewczyna ma niesamowity kontakt z przyrodą i lasem, w którym żyje, bardzo związana jest ze wszystkimi dzikimi zwierzętami. Nie zawaha się pomóc im w potrzebie, nawet ryzykując utratę własnego zdrowia. W powieści występują także inni bohaterowie, jedni wzbudzają podziw i sympatię, inni wręcz przeciwnie.

Willa, dziewczyna z lasu to powieść, w której można dosłownie dotknąć natury. Wykreowany przez Autora świat jest piękny i baśniowy, lecz jednocześnie bardzo niebezpieczny. W tej książce emocje grają główne skrzypce, których podczas czytania nie brakuje. To ponadczasowa opowieść o dojrzewaniu, odwadze, poszukiwaniu własnego szczęścia, jedności z naturą oraz miłości. Otwórzcie swe serca na historię Willi i dajcie się ponieść jej leśnym przygodom!
literackie
Willa, dziewczyna z lasu - Robert Beatty

Tytuł: Willa, dziewczyna z lasu

Tytuł oryg.: Willa of the Wood

Cykl: Willa (tom 1)

Autor: Robert Beatty

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 10-02-2020

Przekład: Łukasz Małecki

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2