#120 Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej – Małgorzata Węglarz || PRZEDPREMIEROWO

Śmierć jest naturalnym procesem, który zajdzie w naszym życiu. Dotknie każdego, niezależnie od statusu majątkowego czy piastowanej pozycji. Niestety w Polsce jest to temat tabu, o którym nikt nie chce mówić. Wiele osób uważa, że sama rozmowa o śmierci sprawi, że magicznymi mocami przyciągniemy ją w swoją stronę, a jak wiadomo, nie warto kusić losu. Może jednak warto podjąć ten temat, by wyrazić wolę, jak chcemy być pochowani oraz jak ma wyglądać ostatnie pożegnanie? Udając, że jej nie ma, że jesteśmy nieśmiertelni, nie sprawi, że nas ominie. Gdy nadejdzie ta ostateczna chwila, okazuje się, że nie znamy woli zmarłego, nie wiemy jak zmierzyć się ze śmiercią osoby bliskiej, co mamy robić i błądzimy jak dzieci we mgle. Niniejsza książka ma na celu obalenie mitów dotyczących branży pogrzebowej oraz samej śmierci.

Na samym początku możemy spojrzeć na branżę pogrzebową od strony prawnej. Co zrobić, by otworzyć zakład pogrzebowy? Dacie wiarę, że w Polsce jest na ten temat na tyle nieuregulowany zapis prawny, że łatwiej założyć firmę pogrzebową niż budkę z hot-dogami? Dowiemy się również, o co należy zadbać, by zorganizować pogrzeb. Jak rozpoznać profesjonalny zakład pogrzebowy oraz taki, który tylko pragnie wykorzystać nasze cierpienie.

„Odległość między życiem a śmiercią jest nieokreślona.

Dlatego nikt nie wie, gdzie kończy się jedno, a zaczyna drugie.”

                                                                                                  – Edgar Allan Poe

Autorka przeprowadziła także wywiady z tanatokosmetologami oraz balsamistami, którzy opisują swoją pracę, pokazują jej zaplecze. W kolejnych rozdziałach dowiemy się, że istnieją takie zawody jak: osoby sprzątające po zgonach, mówca pogrzebowy, doula umierania, towarzyszka w żałobie. Przeczytacie tutaj również o wszelakich mitach, dotyczących śmierci. Wiele z nich istnieje także w czasach współczesnych.

Książka, pomimo trudnej tematyki, napisana jest lekkim i przystępnym językiem. Autorka momentami wprowadza elementy humorystyczne, by przełamać nieco omawianą problematykę. Jest to bardzo ciekawa lektura, ponieważ, pomimo iż nikt się nie przyzna, śmierć jest na tyle tajemniczą sferą naszego życia, że każdego ona ciekawi. Myślę, że każdy powinien przeczytać książkę, żeby choć trochę oswoić temat śmierci.
muza
Recenzja: Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej - Małgorzata Węglarz

Tytuł: Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej

Autor: Małgorzata Węglarz

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 24-02-2020

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2