#113 Kobieta w białym kimonie – Ana Johns

Japonia, 1957 rok. Naoko Nakamura niedługo ma wyjść za mąż, za człowieka, którego wybrał dla niej ojciec, a który zapewni jej wysoki status społeczny. Jej zadanie polega na byciu posłuszną i dobrze wypełniającą swe obowiązki żoną. Niestety nikt nie zważa na fakt, iż bohaterka oddała już serce amerykańskiemu żołnierzowi. Nade wszystko dziewczyna pragnie małżeństwa z miłości. Ponieważ związek z Amerykaninem okryje jej rodzinę hańbą, Naoko staje przed niewyobrażalnie trudnym wyborem. Czy dziewczyna postawi na swoim i sprzeciwi się tradycji, czy może jednak przyjmie wybór ojca?

„Życie z miłością jest bowiem szczęśliwe. Życie dla miłości to głupota. 

Stany Zjednoczone, czasy współczesne. Tori Kovač jest dziennikarką. Jej ukochany ojciec umiera na raka. Zostawił dziewczynie list, który ujawnia nowe fakty na temat jego przeszłości. Staje się on także pretekstem do dalekiej podróży i odkrycia prawdy. Czego dowie się Tori i jaki to będzie miało wpływ na jej życie?

Kobieta w białym kimonie to fikcja literacka, jednak inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Chwytająca za serce opowieść o trudnej miłości japońsko-amerykańskiej, która rozgrywa się kilka lat po wojnie. Miłość, choć prawdziwa i czysta, nie zawsze jest prosta, czasem sprowadza się do trudnych wyborów, wiąże się z poświęceniem.

To bardzo poruszająca opowieść o realiach życia w kraju, gdzie ojcowie ciągle aranżują małżeństwa swoich córek. W kraju, w którym nadrzędną rolę pełnią tradycja i kultura. W kraju, w którym mieszane małżeństwa żyją poza marginesem społecznym, a ich dzieci traktowane są jak chore i trędowate.

Powieść podzielona jest na rozdziały poświęcone Tori, które rozgrywają się w Stanach Zjednoczonych oraz Naoko, które przenoszą nas do pięknej Japonii. Tam, w świecie kwitnącej wiśni, mamy do czynienia z krajem przepełnionym tradycjami, które mają ogromne znaczenie dla rodziny. Pan Nakamura to władcza postać i jest silnie związany ze zwyczajami swego kraju, nie sposób mu się sprzeciwić. Złamanie owych tradycji wiąże się z konsekwencjami – okrywa rodzinę hańbą, a nawet wygnaniem z rodzinnego domu i odcięciem od bliskich.

W książce figuruje bardzo piękny i poetycki język. To niezwykle wzruszająca i zapadająca w pamięć historia dwóch kobiet, które łączy rodzinny sekret.

Dajcie się ponieść tej historii, gorąco polecam!

kobiece
Recenzja: Kobieta w białym kimonie - Ana Johns

Tytuł: Kobieta w białym kimonie

Tytuł oryg.: The Woman in the White Kimono

Autor: Ana Johns

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Data wydania: 20-01-2021

Przekład: Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka-Gaik

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2