#112 Błękit – Nancy Bilyeau || PRZEDPREMIEROWO

Genevieve Planché jest hugenotką, która wraz z rodziną uciekła z Francji po unieważnieniu edyktu przez króla Ludwika XIV. Jego determinacja, by wszyscy przeszli na katolicyzm skłoniła wielu ludzi do ucieczki do Anglii. Dziadek Genevieve został malarzem, o czym marzy również główna bohaterka. Niestety jednak powszechnie uważa się, że kobiety nie mogą tworzyć sztuki, więc Genevieve została zdegradowana do malowania barwnych kwiatów na tkaninie, a później na porcelanie.

Gdy kobieta buntuje się przeciwko pracy w fabryce porcelany w Derby, zwraca na siebie uwagę pewnego mężczyzny, który twierdzi, że jest w stanie jej pomóc. Jeśli tylko zgodzi się być szpiegiem i pracować nad odkryciem receptury błękitu, nanoszonego na porcelanę, sir Gabriel Courtenay otworzy jej drogę do Wenecji, a tam będzie miała szansę na rozwój w kierunku artystycznym.

„Porcelana. Czy całe Królestwo oszalało na jej punkcie? Wszyscy uśmiechają się na sam dźwięk tego słowa, zewsząd padają „ochy” i „achy”, podczas gdy ja mam ochotę rwać włosy z głowy.”

Chociaż Genevieve ma duże wątpliwości i pomysł szpiegowania jest dla niej niesmaczny, wizja spełnienia marzeń pokonuje jej skrupuły. Wiele angielskich firm porcelanowych marzy, by wybić się na szczyt. Lecz co się stanie, gdy Genevieve odkryje tajemniczą recepturę, lecz będzie musiała zapłacić za to wysoką cenę?

Ta powieść jest pełna intryg! Przerażenie hugenotów wynikające z faktu, iż Anglia znalazła się pod kontrolą Francji jest wyraźnie widoczna w historii rodziny Planché. Pomimo trudów związanych z ucieczką, znalezieniem schronienia, Anglia nadal patrzy na nich jak na obcokrajowców i tak też ich traktuje. Lecz są oni oddani swemu nowemu krajowi, a Gevevieve uważa się tak samo za angielską, jak każdy obywatel.

Nasza bohaterka, będąc już w Derby, szybko zdaje sobie sprawę, że jej szpiegowskie zadanie wcale nie będzie takie proste. Gdy wykradnie tajny przepis na błękit, fabryka porcelany może pójść na dno i zbankrutować, a konkurenci zyskają przewagę. Czy aby na pewno Genevieve chce takiego obrotu spraw? Dodatkowo, za sekretną recepturą stoi ktoś, kto dla bohaterki nagle staje się ważny…

Uwielbiam, naprawdę uwielbiam takie klimaty w książce. Niesłychanie ciekawe i intrygujące opisy miejsc, jak i proces tworzenia oraz ozdabiania porcelany. Niestety ludzie są w stanie zapłacić wysoką cenę, by w jakikolwiek sposób wybić swoją firmę i zyskać przewagę nad rywalem.

Bardzo podobała mi się postać samej Genevieve, jej charakter i opór, by podążać za głosem serca, by dowieść iż dobro i prawda zwycięża.

Dodatkowo okładka, która zachwyca i zachęca do lektury! Zdecydowanie dopełnia charakter powieści, jest po prostu niezwykła.

Myślę, iż jest to powieść, po którą musicie sięgnąć! Na pewno nie pożałujecie!
Prószyński i S-ka

Tytuł: Błękit

Tytuł oryg.: The Blue

Autor: Nancy Bilyeau

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 04-02-2021

Przekład: Magdalena Moltzan-Małkowska

Moja ocena: 9,5/10

 

 

 

podpis2