#105 Asystentka – S.K. Tremayne

Jo pracuje jako dziennikarka freelancerka. Po rozwodzie wprowadza się do swojej przyjaciółki, Tabithy, która wynajmuje jej pokój w swoim luksusowym, inteligentnym mieszkaniu. Wszystkim zajmuje się elektronika, asystentka Electra dba o oświetlenie czy ogrzewanie. Można ją zapytać o cokolwiek – ona wyszukuje informacje w Internecie.

„Sześć lub siedem urządzeń porozstawianych po całym mieszkaniu odpowiada na pytania, opowiada przekombinowane, nieśmieszne żarty, informacje o kursach funta i dolara, cytuje doniesienia na temat trzęsienia ziemi w Chile. Oprócz tego w pełni kontrolują temperaturę, natężenie światła(…)”

Pewnego wieczoru jednak elektronika zaczyna szwankować. Electra odzywa się niepytana o nic. Jo jest przerażona, okazuje się bowiem, że inteligentna asystentka wie wszystko o życiu bohaterki, zna jej sekrety i tajemnice z przeszłości. Kobieta nie wie już, co dzieje się naprawdę, a co jest jedynie jej wyobrażeniem.

Kto próbuje wpędzić Jo w obłęd? Czy to jest jedynie jej wytwór wyobraźni?

Prawda jest taka, jaka jest – żyjemy w skomputeryzowanym świecie. Każdy z nas korzysta z Internetu, a co za tym idzie, z komputerów i smartfonów. Te urządzenia znają każdy nasz ruch w cyberprzestrzeni. Przez ile czasu w ciągu dnia zaglądacie do swojego telefonu? Ile ważnych informacji o sobie tam przechowujecie? Czy moglibyście żyć bez „udogodnień” naszych czasów?

Asystentka napisana jest głównie z pozycji Jo. Dowiadujemy się, znając jej myśli, jak szybko popada w obłęd. Jak bardzo jest sama w świecie, a nikt dookoła nie chce nawet spróbować spojrzeć na sytuację jej oczami, zrozumieć i pomóc.

Jak dla mnie, akcja ciągnęła się trochę za długo, a na jakiekolwiek rozwinięcie musiałam trochę poczekać.

Podsumowując, to ciekawy pomysł na fabułę, książka jest bardzo „na czasie”. Porusza ona temat zagrożeń, z jakimi związana jest sztuczna inteligencja. Czy warto ciągle być online?

Recenzja: Asystentka - S.K. Tremayne

Tytuł: Asystentka

Tytuł oryg.: The Assistant

Autor: S.K. Tremayne

Wydawnictwo: Czarna Owca

Data wydania: 25-11-2020

Przekład: Bartłomiej Nawrocki

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2