#64 O starcu, który zwariował – Wiesław Jankowski

Amadeusz Winnicki to starszy mężczyzna, który bardzo cierpi po śmierci żony. Wierzy jednak, że ukochana ciągle jest z nim na ziemi w formie duchowej i dba o niego każdego dnia. Przygotowuje ciepłe posiłki, sprząta mieszkanie. Pewnej nocy dostrzega zarys sylwetki, która go obserwuje, jednak napawa go to strachem.

 

Czy to jego żona?

„Leżał cicho i udawał, że śpi. Delikatny odgłos starych podłogowych desek wskazywał, że ktoś przemieszcza się do sąsiedniego pokoju. Ktoś musnął kotary, przez co na ułamek sekundy wpadało więcej żółtego światła. Ktoś trącił liście draceny, przez co delikatny szmer obiegł ciche mieszkanie.”

Niegdyś stary człowiek pracował jako ginekolog i wykonywał aborcje, za co teraz ściga go tajemnicze stowarzyszenie, które wydało na niego wyrok śmierci. Jednak Amadeusz chce zakończyć swój żywot na własnych warunkach, postanawia więc poddać się eutanazji. Nie wszystko jednak idzie po jego myśli…

O starcu, który zwariował to lektura, która porusza ważny temat – eutanazji. Mężczyzna czuje się na ziemi samotnie, ma tutaj jedynie przyjaciela, Stanisława. Każdego dnia bardzo tęskni za swoją małżonką. Akcja powieści dzieje się w czasach obecnych, w Warszawie, jednak nie wszystko jest takie samo, mianowicie eutanazja w naszym kraju jest niedozwolona. Autor nie unika kontrowersyjnych tematów, skłania do refleksji nad ludzkim życiem i przemijaniem.

Ważnym aspektem w książce jest również podejście do człowieka. Inaczej traktuje się osobę zadbaną, a inaczej starego, schorowanego, zaniedbanego człowieka. Takie podejście zakorzenia się chyba w podświadomości i nie sądzę, by to kiedykolwiek uległo zmianie.

Styl autora jest bardzo specyficzny i z racji tego, że jest to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością, czasem otwierałam oczy ze zdziwienia. Uważam jednak, że warto poświęcić czas na przeczytanie tej książki, choć nie jest to lektura, którą czyta się jednym tchem. Ukazuje ona ludzkie słabości, wątpliwości i zachęca do spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy.

Polecam!

Recenzja: O starcu który zwariował - Wiesław Jankowski

Tytuł: O starcu, który zwariował

Autor: Wiesław Jankowski

Wydawnictwo: Novae Res

Data wydania: 27-07-2020

Moja ocena: 8/10

 

novae res