#489 Tajemnica położnej – Emily Gunnis

Yew Tree Manor, rok 1945. Pewnej nocy do posiadłości rodzinnej Hamiltonów, a konkretniej do ciężarnej pani Hamilton, zostaje wezwana położna Tessa James. Niestety, ułożenie dziecka oraz długi poród sprawiają, że zarówno dziecko, jak i kobieta umierają, a winą za śmierć obarczona jest Tessa James.

Rok 1969. Rodzina Hamiltonów przygotowuje się do Sylwestra. Jednak niespodziewane zniknięcie ich dziecka sprawia, że plany imprezowe schodzą na dalszy plan. Podejrzenia od razu padają na Bobby Jamesa, bowiem to on jako ostatni widział małą Alice.

Rok 2017. Trwają prace nad modernizacją Yew Tree. Architekt Willi James odkrywa, że te ziemie skrywają sekret… Gdy zapuszcza się głębiej w tę sieć niedopowiedzień, odkrywa wiele nieścisłości. Co takiego skrywa posiadłość państwa Hamiltonów?

Tajemnica położnej to powieść wielowątkowa. Autorka zgrabnie przeskakuje między liniami czasowymi, co rusz odkrywając nowe karty. Emily Gunnis przedstawia nam różnice między klasami społecznymi, bogactwem i ubóstwem, przenosząc nas do dawnych lat. Jednocześnie kładzie nacisk na wyrażenie tego, iż pieniądze szczęścia nie dają.

Dodatkowym atutem jest kreacja bohaterów powieści, którzy mają swoje wady i przywary, często ich wybory czy zachowania są niezrozumiałe dla Czytelnika, ale to właśnie te cechy sprawiają, że są bardziej ludzcy. Książka angażuje w swoją historię, wymaga skupienia, ponieważ dzieje się w trzech liniach czasowych, dodatkowo roi się tutaj od sekretów i kłamstw. Autorka wie jak zbudować napięcie, wodzić Czytelnika za nos, prowadząc go do wielkiego finału.

Chodźcie przekroczyć mury posiadłości Hamiltonów oraz spróbować rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia!

świat książki
Recenzja: Tajemnica położnej - Emily Gunnis

Tytuł: Tajemnica położnej

Tytuł oryginalny: The Midwife’s Secret

Autor: Emily Gunnis

Wydawnictwo: Świat Książki

Data wydania: 27-03-2024

Przekład: Anna Landowska

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2