#458 Starsza pani z nożem – Gu Byeong-Mo

Sześćdziesięciopięcioletnia Rógszpona jest płatną zabójczynią. Ponieważ jej praca jest niebezpieczna, kobieta zrezygnowała z życia rodzinnego i mieszka samotnie z psem wziętym ze schroniska. I pomimo wieku Rógszpona jest najlepsza z najlepszych w swoim fachu. Jednak i ona zauważa, że czas nieuchronnie biegnie do przodu, ona nie stoi w miejscu, a po piętach depczą jej młodsi i zwinniejsi.

Podczas jednego ze zleceń Rógszpona ulega wypadkowi i trafia do przypadkowego lekarza, z którym nawiązuje nić porozumienia. Poznała jego rodzinę i zaczyna się o nią „troszczyć” z boku. Jednak w jej zawodzie takie zachowania są niedopuszczalne. To bardzo niebezpieczne.

Starsza Pani z nożem to opowieść smutna i nostalgiczna. Jest tutaj wiele przemyśleń starszej pani, jej trosk, wspomnień czy tęsknot. Pozwala odpowiedzieć na pytanie:  czy płatna morderczyni jest skłonna do ludzkich uczuć? Czy można jej zaufać?

Koreańska literatura jest bardzo specyficzna i choć myślę, że Autorka stworzyła ciekawy wątek i wykreowała interesujący świat, to nie trafiło to do mnie w stopniu, którego oczekiwałam. Mam jednak nadzieję, że dacie jej szansę, ponieważ ta lektura ma naprawdę spory potencjał.

mova
Starsza pani z nożem - Gu Byeong-Mo

Tytuł: Starsza pani z nożem

Tytuł oryginalny: The Old Woman With the Knife

Autor: Gu Byeong-Mo

Wydawnictwo: Mova

Data wydania: 11-10-2023

Przekład: Anna Diniejko-Wąs

Moja ocena: 6/10

 

 

 

podpis2