#444 Bezdzietne z wyboru – Justyna Dżbik-Kluge

Najpierw pojawiają się pytania o ślub. Po ślubie kolejnym pytaniem jest „Kiedy dzieci?”. Myślę, że wiele kobiet choć raz słyszało to pytanie. I myślę także, że nie dla wszystkich kobiet odpowiedź jest prosta. A co jeśli kobieta nie chce mieć dzieci? Tym zagadnieniem zajęła się Justyna Dżbik-Kluge.

Autorka zebrała kilka osób i przeprowadziła rozmowy, które kręciły się wokół presji społecznej, polityki, ekonomii czy własnych potrzeb i pragnień. W książce pojawiły się osoby, które nie chcą albo nie mogą mieć dzieci. Autorka przeprowadziła rozmowy również ze specjalistami, którzy wspierają bezdzietne z wyboru. Każdy rozmówca był inny. Każdy wiele przeszedł, podjął inne decyzje. Dla jednych problemem była kwestia finansowa, dla innych społeczna, polityczna czy klimatyczna. A niektóre kobiety po prostu od zawsze noszą w sobie przekonanie, że dzieci mieć nie będą.

O decyzji bezdzietności zwykle się nie mówi. W mniejszych miejscowościach czy w gronie rodzinnym powstają raczej kłótnie na ten temat niż konstruktywne rozmowy. Dla wielu osób, szczególnie ze starszego pokolenia, jest to rzecz nie do zaakceptowania. W książce pojawiają się elementy wspólne u wielu osób – nietaktowne pytania przy rodzinnym stole czy potrzeba posiadania dzieci, które na starość wynagrodziliby rodzicom swoją obecność (podanie przysłowiowej szklanki wody).

Jeżeli znacie temat od podszewki, czytając tę książkę, myślę, że możecie poczuć swego rodzaju ulgę i lekkość. Jeżeli nie rozumiecie kwestii nieposiadania dzieci, ta pozycja pomoże Wam otworzyć oczy i zrozumieć taki sposób myślenia. Bezdzietne z wyboru mówi o kwestiach ważnych, społecznych, dla niektórych oczywistych, dla niektórych zupełnie nowych. Skłania do refleksji.

wab
Recenzja: Bezdzietne z wyboru - Justyna Dżbik-Kluge

Tytuł: Bezdzietne z wyboru

Autor: Justyna Dżbik-Kluge

Wydawnictwo: W.A.B.

Data wydania: 25-10-2023

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2