#443 Dziewczyna w realu – Tamsin Winter || PRZEDPREMIEROWO

Eva ma 13 lat i jest gwiazdą Internetu. Całe jej życie śledzi tysiące internautów, a to wszystko za sprawą jej rodziców influencerów, którzy prowadzą kanał na YouTubie „Wszystko o Evie”. Jen i Lars bardzo chętnie dzielą się każdą chwilą z subskrybentami. Pomimo sprzeciwu Evy, która od jakiegoś czasu ma dość vlogów, oni nieprzerwanie zamieszczają kolejne treści. Nie widzą problemu nawet wtedy, gdy publikują naprawdę wstydliwe dla Evy rzeczy, przez co staje się pośmiewiskiem całej szkoły. Liczą się partnerzy, suby czy klikalność. Eva postanawia pokazać, co naprawdę znaczy „nie”.

Książka jest ukierunkowana na młodzież, jednak bez problemu spodoba się także starszym czytelnikom. Temat jest bardzo na czasie – w dzisiejszych czasach co druga osoba jest „influencerem” czy prowadzi kanał na YouTubie. Dziewczyna w realu to nic innego jak realia życia w sieci. Autorka dobitnie pokazuje, co się dzieje, gdy człowiek przekracza granice, a w internetowym świecie nie ma czegoś takiego jak prywatność. Jen i Lars publikują treści pomimo widocznego sprzeciwu córki, nie widząc w tym nic złego. Wiele osób ich potępia. Czy pomimo zobowiązań i chęci zarobku, nadal to jest akceptowalne?

Książka jest rewelacyjna i świetnie spędziłam przy niej czas. Od samej okładki, po pomysł, formę przekazu i lekki styl Autorki. Dodatkowo porusza bardzo ważny temat, jakim jest pokazywanie wizerunku dziecka w sieci. Kreacja bohaterów jest niezwykle udana – bardzo polubiłam przyjaciela Evy – Pyrę, który jest uroczy i niezwykle zabawny.

Zacznijmy słuchać swoje dzieci. Jest na świecie wystraczająco dużo zła, dzieci są przebodźcowane, znerwicowane i mają depresję. Uszanujmy ich zdanie, jeśli stanowczo mówią NIE.

literackie
Recenzja: Dziewczyna w realu - Tamsin Winter

Tytuł: Dziewczyna w realu

Tytuł oryginalny: Girl (In Real Life)

Autor: Tamsin Winter

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 15-11-2023

Przekład: Maria Jaszczurowska

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2