#408 Maud Montgomery. Uskrzydlona – Mary Henley Rubio

Znacie Anię z Zielonego Wzgórza? Serię o Pat? A może przygody Emilki? Podejrzewam, że najwięcej z Was kojarzy Anię, którą ja notabene po prostu uwielbiam. Nie mogłam zatem przejść obojętnie obok biografii jej słynnej Autorki.

Pierwsze, co muszę tu napisać, to fakt, iż Mary Henley Rubio poświęciła kilka dziesięcioleci na napisanie tej biografii. Jak sama podkreśla, Maud Montgomery jest wybitną i barwną postacią, a spisanie jej życiorysu jest zadaniem bez końca. Pomiędzy Lucy a Anią Shirley jest bardzo dużo powiązań. Maud również została osierocona, zajmowali się nią dziadkowie, którzy byli bardzo surowi. Wychowała się na Wyspie Księcia Edwarda, którą rozsławiła w swoich książkach. Również, podobnie jak Ania, Lucy miała bujną wyobraźnię i często uciekała w świat marzeń. Zdobyła wykształcenie, została nauczycielką, jednak jej talent pisarski był tak silny, że postanowiła pisać dalej.

Lucy ciągle musiała stawiać czoło problemom i chociaż była bardzo silna i wiecznie uśmiechnięta, wewnątrz wszystko przeżywała dwukrotnie mocniej. Wpadała w depresję, melancholię, jednocześnie ciągle próbowała pomóc mężowi, który również borykał się z depresją. Wszystko, od samego początku, spisywała w dziennikach, które kiedyś, miała nadzieję, ktoś opisze w biografii o niej.

Nie chcę Wam zdradzać zbyt wielu szczegółów z bujnego, jednocześnie trudnego, życia Maud Montgomery, ponieważ jest to bardzo skrupulatnie i ciekawie napisana biografia, z której dowiedziałam się wielu ciekawostek. Mam jednak nadzieję, że sięgniecie po nią i nie przerazicie się ogromną ilością stron!

Prószyński i S-ka
Recenzja: Maud Montgomery. Uskrzydlona - Mary Henley Rubio

Tytuł: Maud Montgomery. Uskrzydlona

Tytuł oryginalny: Lucy Maud Montgomery: The Gift Of Wings

Autor: Mary Henley Rubio

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 13-06-2023

Przekład: Magdalena Koziej

Moja ocena: 10/10

 

 

 

podpis2