#189 Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa – Daniel Jones

Zbiór opowiadań zamieszczonych w New York Times’ie. To chyba najczęściej przeglądana gazeta w Ameryce. Nic więc dziwnego, że jest tam rubryka poświęcona historiom czytelników – bardziej lub mniej miłosnym. W ten oto sposób Daniel Jones stworzył książkę, w której umieścił te ciekawsze opowieści. Rozpoczynając jednak tę książkę, Autor przytoczył nam definicję miłości – nie jakąś sztywną, tylko taką, iż na miłość zasługuje każdy i każdego ona może spotkać tuż za rogiem.

Opowieści ułożone są w porządku chronologicznym – od randkowania, po życie rodzinne, aż do schyłku życia. Nie są one nazwane wprost – znajdziecie tam tytuły, takie jak „Chyba Cię kocham” czy „Trzymając się na zakrętach”. Mówią niewiele, jednak gdy się Czytelnik zagłębia, okazuje się, że uszeregowane są wg klucza i ma to sens.

„I czemu właściwie miałoby mi zależeć na kimś, komu nie zależy na mnie? Zasługuję na partnera, który będzie mnie uważał za wspaniałą osobę.”

Myślałam, że nie spodoba mi się ta lektura, jednak okazała się świetnym przerywnikiem, książką idealną na lato. Niektóre historie są banalne, niektóre niesamowicie wzruszają, a jeszcze inne przywołują wspomnienia z własnego życia. Dzięki nim sami zaczynamy się zastanawiać, czym jest dla nas miłość. Dodatkowo jest to niesamowita skarbnica cytatów oraz wiedzy, ponieważ każda z opowieści jest swoistym listem autora danego opowiadania.

Nie są to wymysły czytelników, by tylko znaleźć się w rubryce gazety. Są to autentyczne historie, które miały miejsce w prawdziwym życiu. Mogą być one przestrogą, miłą anegdotką lub niczego nowego do życia nie wniosą – po prostu będą zwykłym czytadłem na letnie popołudnie.

Myślę, że jest to lektura dla każdego, ponieważ występuje w niej lekki, zrozumiały język. Dodatkowo może to być świetna pozycja dla młodzieży, która może zyskać dzięki tym opowiadaniom porady na życie, choć jest to książka skierowana raczej do dorosłych Czytelników.

Podsumowując, moim zdaniem warto sięgnąć po taką książkę raz na jakiś czas, by odkryć różne oblicza miłości. Wywołuje ona mnóstwo emocji, ponieważ ukazuje cały przekrój życia ludzkiego, a w każdym z nich obecna jest właśnie miłość. Jest to książka niesamowita, wzruszająca i ciepła. Myślę, że gdy po nią sięgniecie, odkryjecie nie tylko historie czytelników New York Times’a, ale również samych siebie. Gorąco polecam!

Prószyński i S-ka
Recenzja: Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa - Daniel Jones

Tytuł: Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa

Tytuł oryg.: Modern Love, Revised and Updated: True Stories of Love, Loss, and Redemption

Autor: Daniel Jones

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 18-05-2021

Przekład: Magdalena Rychlik

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2