#133 Wyborny trup – Agustina Bazterrica

Przerażająca wizja przyszłości, w której zaraza opanowała świat, a mięso zwierzęce stało się niejadalne, trujące. Dlatego też tusze zwierzęce po prostu zostały zastąpione… ludzkim. W społeczeństwie doszło do Przemiany, rozkwitł handel „mięsem specjalnym”, ubojnie znów podejmują pracę. W sklepach można kupić „ozorki” czy „podroby”. Marco jest pogrążony w rozpaczy po śmierci synka. Od lat trudni się pracą w rzeźni. Biernie wykonuje powierzone mu zadania, bez zbędnych emocji. Chwilą przełomową dla niego będzie prezent od kontrahentów, który odmienia jego życie na zawsze.

„On zawsze się zastanawia, jak to jest przez cały dzień przekładać ludzkie serca do skrzyni. O czym myślą zatrudnieni przy tym pracownicy? Czy mają świadomość, że to, co trzymają w rękach, jeszcze niedawno biło? Ma to dla nich jakieś znaczenie?”

Książki takie jak „Wyborny trup” są z pewnością nie dla wszystkich. Autorka nie szczędzi nam drastycznych opisów ogłuszania, obrabiania mięsa oraz całych procesów obchodzenia się z żywym towarem. Za ogrodzeniem rzeźni rodzi się patologia – Padlinożercy, którzy tylko czekają na nową sztukę mięsa, nieważne czy jest zdrowa czy nie. A u nowego pokolenia powstają niepokojące zabawy o nazwie Wyborny Trup… czyli jak będzie smakowała dana osoba.

Wyborny trup to powieść, która kładzie duży nacisk na takie słowa jak „towar”, „sztuka” czy „samica”, którym nadaje nowe znaczenie. Autorka ukazuje tutaj proces odczłowieczenia, ponieważ jeżeli nie widzisz w kimś człowieka, możesz go po prostu zjeść. Najważniejsze jest zaspokojenie własnych potrzeb. Ta nowa rzeczywistość z pewnością oznacza koniec świata. Szokuje, obrzydza, ale i fascynuje, zaciekawia, daje do myślenia. Reasumując, bierzecie ją do ręki na własną odpowiedzialność i miejcie świadomość, że obrazy, które powstają podczas czytania w Waszych głowach, zostaną tam na zawsze.

kobiece
Recenzja: Wyborny trup - Agustina Bazterrica

Tytuł: Wyborny trup

Tytuł oryg.: Cadáver exquisito

Autor: Agustina Bazterrica

Wydawnictwo: Mova (Wydawnictwo Kobiece)

Data wydania: 27-01-2021

Przekład: Patrycja Zarawska

Moja ocena: 8,5/10

 

 

 

podpis2